Aktualności

15.05.2013

Smekkleysa w Krakowie

Zapraszamy na wieczór "Homar, Smok albo Sława, czyli Smekkleysa w Krakowie". 18 maja o 22.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w ramach 3. Festiwalu Miłosza wystąpią artyści z Islandii: pisarze Bragi Ólafsson, Sjón, Óskar Árni Óskarsson oraz Jón Gnarr, muzycy: Sigtryggur Baldursson, Ásgerður Júníusdóttir, a także zespoły Ghostigital i Captain Fufanu. Koniecznie przyjdźcie!

A już dziś o 19.00 zapraszamy do słuchania Programu Alternatywnego na antenie radiowej Trójki. Agnieszka Szydłowska, która poprowadzi także sobotni koncert, zapowiada sporo muzycznych atrakcji spod znaku Smekkleysy. A trzy dni później (w sobotę, 18 maja) gośćmi programu Radiowy Dom Kultury, realizowanego na żywo z Krakowa, będą… artyści, których zobaczymy i usłyszymy podczas tego niezwykłego wieczoru. Początek audycji o godz. 13.00.

Smekkleysa (dosł. bezguście) powstała w 1986 w Reykjavíku jako alternatywna scena poetów, muzyków i artystów, a jej korzenie to islandzki punkrock, poezja i działania artystyczne islandzkich neosurrealistów. Od początku swojego istnienia chciała wspierać przede wszystkim działania niekomercyjne m.in. artystyczne wydawnictwa literackie, utwory młodych artystów, a także tradycyjnie wykonywaną poezję islandzką (rímur i þulur). Zespół Sugarcubes, który w zamyśle miał być źródłem finansowania niszowych projektów Smekkleysy, stał się pierwszym komercyjnym sukcesem muzycznym Islandii. Poezja i muzyka były dwoma podstawowymi kierunkami działań Smekkleysy od początku jej istnienia. Ich efektem były wydawane regularnie płyty i książki. Równie istotny był performans, kontakt z publicznością i prezentacja utworów na żywo.

Artystów Smekkleysy można posłuchać również tutaj: http://www.youtube.com/smekkleysasm

Wieczór "Homar, Smok albo Sława, czyli Smekkleysa w Krakowie" inauguruje projekt ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski, który jest realizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 w ramach działania Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego.