Aktualności

fot. Instytut Książki
21.11.2022

Słuchowisko „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie” – audycja zza kulis dostępna online

W niedzielę 20 listopada słuchacze Programu 3 Polskiego Radia będą mogli posłuchać audycji o powstawaniu dwuczęściowego słuchowiska „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie”, które powstało na zlecenie Instytutu Książki. Teraz z materiałami zza kulis powstawania słuchowiska można zapoznać się online.

Audycja zza kulis została wyemitowana jako część cyklu „Scena teatralna Trójki”. To nie przypadek, że powstała, ponieważ dwuczęściowe słuchowisko „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie” powstawało w niecodziennych okolicznościach. Jego drugą część nagrywano poza studiem, a konkretnie 11 listopada w Pałacu w Śmiełowie (pod parkowym dębem oraz w reprezentacyjnej sali balowej pałacu). O nagrywaniu słuchowiska reporterowi Jakubowi Witkowskiemu opowiedziała m.in. dwójka aktorów, którzy w nim wystąpili: Karolina Gorczyca i Andrzej Mastalerz, a także Emilian Prałat, kierownik Muzeum Mickiewicza w Śmiełowie.

Przygotowana na zlecenie IK sztuka Tomasza Mana przybliża historię pobytu Adama Mickiewicza w pałacu w Śmiełowie, którą poznajemy „oczami” Marii Chełkowskiej, ostatniej właścicielki dworu. Na przełomie XIX i XX wieku, w dobie nasilonej germanizacji w zaborze pruskim, Maria Chełkowska prowadziła w Śmiełowie dom otwarty, który miał stanowić przeciwwagę – w granicach prawa – dla antypolskich działań władz pruskich. Chełkowska pielęgnowała pamięć o związkach Śmiełowa z Adamem Mickiewiczem. Zbierała dokumenty i pamiątki po wieszczu. Podążając śladami jej odkryć, poznajemy tajemnicze szczegóły pobytu wieszcza w pałacu w Śmiełowie.

Adam Mickiewicz spędził niewiele czasu w obecnych granicach Polski – zawitał jedynie do Śmiełowa i kilku innych wielkopolskich miejscowości. Jednak spośród okolicznych dworów i osad Wielkopolski, które w owym czasie przyszły autor „Pana Tadeusza” odwiedzał, to właśnie Śmiełów wyróżnia się szczególnym kultem postaci romantycznego wieszcza. Za sprawą Muzeum Narodowego w Poznaniu, które dzięki staraniom i zaangażowaniu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stało się w 2021 roku właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Śmiełowie, kult ten trwa po dziś dzień.

W obsadzie słuchowiska znaleźli się: Jędrzej Hycnar, Karolina Gorczyca, Andrzej Mastalerz, Marcin Przybylski, Katarzyna Strączek, Adam Cywka, Krzysztof Stelmaszyk i Mateusz Kmiecik.

Twórcą spektaklu i reżyserem słuchowiska jest Tomasz Man – uznany dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. Obronił doktorat na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończył także Wydział Reżyserii Dramatu na warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracował m.in. jako kierownik literacki w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz konsultant programowy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jego teksty dramatyczne były drukowane na łamach „Teatru”, „Dialogu” czy „Notatnika Teatralnego”. W swoim obszernym dorobku ma zarówno sztuki współczesne, jak i adaptacje klasyki. Od lat związany jest z Teatrem Polskiego Radia.

Audycja zza kulis powstawania słuchowiska „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie” jest dostępna TUTAJ.

Z pierwszą częścią słuchowiska można z kolei zapoznać się TUTAJ. Premiera drugiej części odbędzie się 27 listopada.

Słuchowisko Tomasza Mana stanowi jeden z elementów obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.