Aktualności
Murale powstające jednocześnie w Katowicach i we Lwowie, pokazy, warsztaty dla dzieci, wystawy – tak śląskie instytucje kultury upamiętniają wybitnego pisarza, filozofa i futurologa Stanisława Lema.
Rok 2021, w którym przypada setna rocznica jego urodzin, został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Lema – jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego książki zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.
12 września swoją premierę będzie miał mural, który powstaje równolegle w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO – Katowicach i rodzinnym mieście pisarza, czyli Lwowie.
Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach począwszy od 12 września włączy się w ogólnopolskie obchody Roku Lema. W programie trwającego do końca roku wydarzenia są pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci, wystawy, spotkania i dyskusje wokół twórczości Lema i jej filmowych adaptacji.
Pisarz zainspirował kilkudziesięciu filmowców, którzy łącznie blisko 60 razy próbowali przenieść jego twórczość na ekrany, małe i duże, a kina Silesii Film przypomną kilka z tych prób. Rok Lema w Silesia Film rozpocznie się w niedzielę, 12 września od prezentacji najwybitniejszego z filmów zrealizowanego na podstawie najpopularniejszej z powieści Lema. Pokazy monumentalnego radzieckiego „Solaris” z 1971 r. w reżyserii Andrieja Tarkowskiego w Kinie Kosmos połączone będą z transmisjami z odsłonięć dwóch murali poświęconych pisarzowi: we Lwowie i w katowickich Szopienicach.
Również od najbliższej niedzieli w Galerii przed seansem w Kinie Kosmos będzie można oglądać wystawę studentów katowickiej ASP, którzy stworzyli serię prac inspirowanych życiorysem i twórczością pisarza. Tego samego dnia filmowe „Solaris” obejrzą również mieszkańcy Raciborza w tamtejszym Kinie Bałtyk.
Na sobotę, 25 września, Silesia Film i Kino Światowid dla miłośników twórczości Stanisława Lema przygotowały wyjątkową niespodziankę: w tym dniu zapraszają na pokaz w ramach Seansu w ciemno, który odbędzie się w… sekretnej lokacji. O tym, gdzie widzowie zobaczą film, dowiedzą się już na miejscu, na które spod Kina Światowid zawiezie je specjalny środek transportu. Zbiórka o 16.00 pod katowickim Kinem Światowid.
Nieco młodszych widzów Kino Kosmos zaprasza 3 października na pokaz filmu animowanego „Stalowy gigant” i towarzyszące mu warsztaty z gier historycznych, które odbędą się w Kinie Kosmos w przestrzeni interaktywnej wystawy przygotowanej we współpracy z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Samą wystawę pt. „Retrokomputery w akcji!” będzie można oglądać w Galerii przed seansem od godzin popołudniowych 30 września.
W ciągu kolejnych miesięcy, aż do końca roku, Silesia Film zaprezentuje też inne filmowe interpretacje prozy Lema: m.in. „Szpital Przemienienia” z 1979 r. Edwarda Żebrowskiego czy „Kongres” z 2013 r. Ariego Folmana; odbędą się też spotkania z naukowcami i literaturoznawcami, dla których Lem stanowi źródło ciągłych inspiracji; Kosmos ponownie udostępni przestrzenie kinowe młodym artystom - studentom katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, a zapomniane animacje zrealizowane na podstawie oryginalnych scenariuszy fantasty zostaną zaprezentowane na bulwarach katowickiej Rawy w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki.
źródło: PAP, Anna Gumułka