Aktualności
Silesius 2020 dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Konrada Góry i Jakuba Pszoniaka
W sobotę 17 października we Wrocławiu wręczono Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS. Galę, ze względu na pandemię, przeniesiono z maja na październik.
Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS to jedno z najważniejszych wyróżnień poetyckich w Polsce przyznawane w trzech kategoriach: Całokształt pracy twórczej, Książka roku i Debiut. Tegorocznego laureata za całokształt pracy twórczej poznaliśmy już w czerwcu – jest nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, uznawany za jednego z najciekawszych polskich poetów średniego pokolenia, twórca niepowtarzalnego stylu i oryginalnego języka poetyckiego.
W sobotę 17 października do grona laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dołączyło dwóch poetów: wrocławski poeta Konrad Góra, twórca bezkompromisowy, działacz społeczny, autor książki „Kalendarz majów” (wyróżnionej w kategorii Książka roku) oraz pochodzący ze Śląska Jakub Pszoniak, którego jurorzy docenili za debiutancki tom „Chyba na pewno”. Wydawcą obu książek jest Biuro Literackie.
O wyborze zwycięzców zadecydowało jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska. Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna fundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 tys. złotych (Całokształt twórczości), 50 tys. złotych (Książka roku) i 15 tys. złotych (Debiut). Od tego roku wszystkie poetki i poeci, których tomiki dotarły do finału otrzymują po 5 tys. złotych. Tę rewolucyjną zmianę w regulaminie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS (oraz analogicznie w Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej ANGELUS) przyśpieszył gest ubiegłorocznych nominowanych do Silesiusa w kategorii Debiut, którzy wspólnie ustalili, że nagrodę laureata podzielą po równo między siebie:
– O zmianach w nagrodach miejskich, Angelusie i Silesiusie, myśleliśmy już od dawna. Jednak impulsem, który niejako przymusił nas do działania było prowokacyjne zachowanie trójki poetów nominowanych w ubiegłym roku do Silesiusa za Debiut. Maciej Bobula, Michał Domagalski i Janek Rojewski, nie zważając na regulaminy, postanowili podzielić pomiędzy siebie nagrodę jeszcze przed poznaniem werdyktu jury, co ogłosili ze sceny – przypomina Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.
Pozostałe książki nominowane w tym roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius to: w kategorii Książka roku – Justyna Bargielska, Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno; Tomasz Bąk, Bailout, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu; Piotr Florczyk, Dwa tysiące słów, Instytut Mikołowski; Joanna Łańcucka, Joanna Mueller, Waruj, Biuro Literackie oraz w kategorii Debiut – Joanna Lewandowska, Trach, Biblioteka Śląska w Katowicach, Kasper Pfeifer, adblock, Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź.