Aktualności

01.08.2022

Sierpień w Pałacu Potockich

W sierpniu wśród gości Pałacu Potockich pojawią się jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich Serhij Żadan oraz autor znakomicie przyjętej powieści Kości, które nosisz w kieszeni, laureat Paszportu „Polityki” Łukasz Barys. W ramach Literackich Chwil najmłodsi zmierzą się m.in. z Królową Kolorów, upływającym czasem, królestwem kurzu i zagadką tajemniczego pokoju Edzia. Ponadto przygotowano spacer literacki śladami Cypriana Norwida. Poniżej przedstawiamy literackie propozycje Pałacu.

Spotkanie z Łukaszem Barysem – rezydentem KMLU

W sierpniu w Pałacu Potockich zamieszka prozaik i poeta Łukasz Barys. Rezydencja będzie realizowana w ramach Paszportu „Polityki”, który autor otrzymał w styczniu 2022 roku za książkę Kości, które nosisz w kieszeni. Barys publikuje także w różnych pismach literackich, m.in. w „Toposie”, „Wizjach” czy „Nowym Napisie”. Ponadto brał udział w licznych konkursach poetyckich. W 2020 roku nakładem Instytutu Literatury ukazała się jego książka poetycka Wysokie słońce. W trakcie spotkania, które odbędzie się 16 sierpnia o godz. 18.00 w Pałacu Potockich, pisarz opowie o pracy nad nową książką.

Spotkanie z Serhijem Żadanem

Jednym z najważniejszych punktów sierpniowego programu Pałacu Potockich będzie bez wątpienia spotkanie z ukraińskim pisarzem Serhijem Żadanem, które rozpocznie się 18 sierpnia o godz. 18.00.

Serhij Żadan ma na koncie blisko 20 książek, w Polsce ukazało się 12 z nich, m.in. Big Mac, Depeche Mode, Anarchy in the UKR, Hymn demokratycznej młodzieży, Woroszyłowgrad, Drohobycz, Internat i Antena. W 2015 roku za powieść Mezopotamia otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

Żadan prowadzi również działalność muzyczną: współpracował z zespołem Luk, a od 2007 roku występował z zespołem Sobaky v Kosmosi. Wykonuje muzykę z pogranicza ska, rocka, popu i punka. Obecnie grupa nazywa się Żadan i Sobaky, ma w dorobku kilka albumów.

Urodzony w 1974 roku Żadan znany jest nie tylko z działalności artystycznej, ale również ze społecznego zaangażowania. Wielokrotnie organizował prodemokratyczne demonstracje, brał udział m.in. w Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku. Na co dzień mieszka w Charkowie i po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku postanowił zostać w rodzinnym mieście, gdzie angażuje się w pomoc ludziom dotkniętym wojną.

W trakcie spotkania za pośrednictwem Fundacji Fenix będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz obrony Charkowa. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Nocuń, a z języka ukraińskiego tłumaczyć je będzie Michał Petryk. Wydarzenie jest organizowane przez KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Wydawnictwo Czarne. Na spotkanie będą obowiązywały wejściówki. Obowiązuje limit wejść.

Sierpniowe Literackie Chwile

Na pierwsze Literackie Chwile miesiąca zatytułowane Ale się narobiło, czyli chwila poszukiwań w Pałacu Potockich organizatorzy zapraszają 7 sierpnia o godz. 10.30. Tego samego dnia o godz. 13.00 zaplanowano tłumaczone na język ukraiński warsztaty rodzinne Dziura w podłodze, czyli tajemnicza Chwila w Pałacu Potockich. W trakcie czytania książki Edzio i tajemniczy pokój będzie można się dowiedzieć, czemu Edzio i jego przyjaciele robią porządki, przygotowują niespodzianki i pieką ciasta.

14 sierpnia o godz. 10.30 czekają na dzieci warsztaty Moje-swoje, czyli samolubna chwila w Pałacu Potockich. W czasie warsztatów będzie można się dowiedzieć, dlaczego wiewiórka nie lubi się dzielić i trzyma kurczowo opadłe z drzewa szyszki, a do tego nie lubi innych i uważa się za najwspanialsze stworzenie. Tego samego dnia o godz. 13.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie Córka księżyca, czyli taneczna chwila w Pałacu Potockich (warsztaty rodzinne tłumaczone na język ukraiński). Tym razem tematem będzie upływający czas, który sprawia, że to, co robią tancerz czy muzyk, ma sens. Pomocą w opowiadaniu o historii czasu będzie książka Tańcz, córko Księżyca.

Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania 21 sierpnia o godz. 10.30 uczestników ogarnie Wolna wolność, czyli chwila odwagi w Pałacu Potockich. Dzieci poznają kurę, która odważyła się zejść z grzędy i wyruszyć w świat, by poznać życie poza podwórkiem. Jej marzeniem było bowiem zobaczenie na własne oczy, jak z jajka wykluwa się pisklę. O godz. 13.00 uczestników Literackich Chwil tłumaczonych na język ukraiński pochłonie Dżunglaste miasto, czyli chwila poszukiwań w Pałacu Potockich. Pretekstem do zagłębienia się w busz będzie książka Lot Osvalda.

Ostatnie Literackie Chwile odbędą się 28 sierpnia. O godz. 10.30 rozpoczną się warsztaty Na tropie zguby, czyli poszukiwawcza chwila w Pałacu Potockich. Tym razem będzie to podróż tropem zaginionych rzeczy, dzięki czemu uczestnicy trafią do zapomnianych krain – królestwa kurzu pod łóżkiem, pajęczyny za szafą i schowka pod schodami. O godz. 13.00 w czasie warsztatów tłumaczonych na język ukraiński władzę nad Pałacem Potockich przejmie Królowa Kolorów. Zadaniem dzieci będzie obłaskawienie rozwścieczonej Mazaldy, którą udobruchać można jedynie sztuką. W trakcie warsztatów Wirujący kolor, czyli barwna chwila w Pałacu Potockich powstanie instalacja z kolorowych nici, na barwy podstawowe rozłożony zostanie kolor „szaroburobylejaki” i powstanie nieprzewidywalny miotacz kolorów.

Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro).

Fanstastyka i Futurologia

Cykl comiesięcznych spotkań Fantastyka i Futurologia, organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z KBF, nieprzypadkowo nawiązuje tytułem do słynnych esejów Stanisława Lema, w których krakowski pisarz zastanawiał się nad kondycją naszej cywilizacji i kierunkami dalszego jej rozwoju w oparciu o analizę gatunku science fiction. Tym razem organizatorzy zapraszają w podróż przez światy nauki i fantastyki, które przenikają się w zaskakująco wielu miejscach, czerpiąc z tych połączeń wzajemną inspirację. Wykłady i dyskusje literaturoznawców, pisarzy i ekspertów różnych dziedzin przybliżą słuchaczom problematykę stanowiącą filary fantastyki naukowej. Rozpatrzą ją zarówno w ujęciu bieżącego stanu wiedzy, jak i naszych wyobrażeń o przyszłości. W sobotę 20 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu zatytułowane Na podbój kosmosu. Będzie ono próbą odpowiedzi na pytania, co działo się przez ostatnie dziesięciolecia w dziedzinie badania kosmosu i dlaczego od ponad pół wieku człowiek nie powrócił na Księżyc.

Sierpniowe spacery

W sobotni wieczór 27 sierpnia o godz. 18.00 spod Pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Cypriana Norwida, prawdziwego „człowieka renesansu” – poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa. Norwid wykorzystywał w twórczości motywy związane z Krakowem, w tym tzw. arché Podgórza. W dramacie Krakus książę nieznany skupił się na legendzie związanej z powstaniem kopca Krakusa. W dziele tym pojawia się tytułowy Książę, który pieśnią wyzwala lud spod jarzma „czaru niewoli”. Spacer poprowadzi Agnieszka Konior. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

Wszystkie szczegóły sierpniowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na stronie: palacpotockich.krakow.pl.