Aktualności

08.09.2020

Siedem nominacji do III Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Siedem książek w dwóch kategoriach - Literacka Książka Roku i Pomorska Książka Roku - nominowano do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2019. Zwycięzców trzeciego konkursu poznamy 23 października.

O decyzji jury poinformował w poniedziałek kierownik działu promocji, marketingu i public relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Marcin Haftkowski.

W kategorii Literacka Książka Roku nominacje otrzymały: „Potop. Poemat przewlekły o końcu świata” Salci Hałas (Grupa Wydawnicza Foksal), „Zapach Porcelany” Bogdana Jaremina (Wydawnictwo Bernardinum) oraz „Znikanie” Izabeli Morskiej (Wydawnictwo Znak).

W kategorii Pomorska Książka Roku nominowano cztery tytuły: „Historię Kaszubów w dziejach Pomorza” - tomy III-V - Józefa Borzyszkowskiego i Cezarego Obracht-Prondzyńskiego (Instytut Kaszubski), „Lekcję anatomii u Hansa Memlinga” Jerzego Jankau (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego), „Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” Jana Daniluka (Muzeum Gdańska) oraz „Żelewscy w cieniu von dem Bacha” Andrzeja Janusza (Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy).

Do trzeciej Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza zgłoszono prawie 290 książek wydanych na Pomorzu lub przez pomorskich autorów. Tytuły mogą typować wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki oraz media.

W składzie jury PNL Wiatr od Morza zasiadają: prof. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się 23 października w Centrum Świętego Jana w Gdańsku.

Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Zwycięzca w każdej z kategorii otrzymuje okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2018 r. jako forma uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nazwa pochodzi od tytułu powieści Stefana Żeromskiego poświęconej powrotowi Pomorza, w tym Kaszub, w granice Polski.
[źródło: PAP, Robert Pietrzak]

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna