Aktualności

27.04.2021

Salon Poezji Online „Adam Zagajewski. In memoriam” w piątek

„Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania Salonu Poezji Online z utworami Adama Zagajewskiego. Dostęp do nagrania na kanale YouTube teatru – od 30 kwietnia od godz. 19 przez 24 godziny” – poinformowano w poniedziałek na Fb stołecznego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana.

„Adam Zagajewski – poeta, prozaik, eseista, krytyk, tłumacz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich – należał do grona polskich poetów tłumaczonych, czytanych i cenionych na świecie” - przypomniano na stronie Teatru Polskiego. Podkreślono, że „regularnie wymieniany był w gronie kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla”.

„Zadebiutował w 1967 r. Związany z opozycją demokratyczną, został w 1975 r. objęty zakazem druku w PRL. W 1982 r. wyjechał do Paryża, gdzie współpracował z miesięcznikiem »Kultura« i »Zeszytami Literackimi«. Wrócił do kraju w 2002 r. i zamieszkał w Krakowie” - napisano.

Przypomniano, że tworzył białe wiersze. „Był mistrzem metafory zgodnie z poglądem, że »duszą poezji nie jest ani rym, ani długość wersu«, tylko właśnie metafora. Umiał trafnie recenzować to, czym żyła zbiorowość, był głosem nie tylko swojego pokolenia, zachwyt równoważył buntem – szukał prawdy, mówił prawdę, bo uważał, że każdy z nas do tego został stworzony” – czytamy o poecie na stronie teatru.

Adam Zagajewski zmarł 21 marca br.

Scenariusz – Janusz Majcherek. Występują: Ewa Domańska, Dorota Landowska, Ewa Makomaska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Marcin Bubółka, Wojciech Czerwiński, Tomasz Drabek, Szymon Kuśmider, Maksymilian Rogacki i Przemysław Wyszyński.

„Sprzedaż biletów online w cenie 3 zł w dniach 26 kwietnia - 1 maja na stronie: https://www.bilety24.pl/online/salon-poezji-online-adam-zagajewski-in-memoriam-64387?id=329417” – napisano na Fb teatru.

Nagranie Salonu Poezji Online „Adam Zagajewski. In memoriam” będzie dostępne od 30 kwietnia od godz. 19 do 1 maja do godz. 19 na kanale YouTube teatru.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna