Aktualności

fot. M. Koczy / UM Rybnika
24.07.2023

Rybnik zmodernizował główną siedzibę biblioteki miejskiej

Samorząd Rybnika zakończył wartą ponad 3,5 mln zł modernizację głównej siedziby miejskiej biblioteki przy ul. Szafranka 7. Prace wykonywane głównie na zewnątrz charakterystycznego obiektu prowadzone były przy zachowaniu funkcjonowania placówki.

Jak przekazała w piątek Anna Kolenda z biura prasowego rybnickiego magistratu, eksploatacja budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej powinna być teraz bardziej ekonomiczna i ekologiczna: jego termomodernizacja była pierwszą od ponad 30 lat istnienia obiektu kompleksową ingerencją w jego elewację.

Przedstawicielka miasta wymieniła, że docieplono ściany zewnętrzne i stropodachy budynku, wymieniono okna i parapety zewnętrzne, zamontowano zewnętrzne rolety, zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania, wymieniono instalację odgromową i odtworzono pokrycie elewacji z płytek klinkierowych.

W bibliotece wykonano też remont schodów zewnętrznych i podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz murków zewnętrznych. Poprawiono estetykę wokół budynku, zdemontowano elementy ozdobne, które wyczyszczono, zabezpieczono antykorozyjnie, pomalowano i ponownie zamontowano.

Prace wykonała wybrana w przetargu firma F-Bud Fibic z Wodzisławia Śląskiego. Remont przeprowadzono przy otwartej dla użytkowników placówce – jej poszczególne pomieszczenia były wyłączane z użytku na czas realizacji najbardziej uciążliwych dla czytelników prac.

Rybniccy samorządowcy akcentują, że termomodernizacja przyniesie oszczędność energii i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. To oznacza lepsze wykorzystanie miejskich środków finansowych i większy komfort użytkowania.

Znaczny remont wnętrza biblioteki przeprowadzono w 2016 r. W budynku m.in. zamontowano wtedy windę, łączącą trzy kondygnacje, ułatwiającą korzystanie z placówki m.in. osobom z niepełnosprawnościami.

W ostatnich tygodniach rybnicka biblioteka dołączyła do programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Ma on podnieść świadomość mieszkańców w zakresie postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Może też przyczynić się do zwiększenia zbiorów: za każde 250 kg elektrośmieci placówka ma otrzymywać bon na zakup nowych książek.

Obecna siedziba biblioteki centralnej przy ul. Księdza Józefa Szafranka 7 powstawała w latach 80. ub. wieku; została oddana do użytku 28 marca 1989 r. Autorem projektu architektonicznego był Marian Skałkowski, a generalnym wykonawcą Rybnickie Przedsiębiorstwo Budowlano Montażowe PEBEROW.

źródło: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna