Aktualności
Rusza nabór do kolejnej odsłony projektu „Mała książka – wielki człowiek”
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek przybliżamy działania Instytutu Książki, które skupiają się właśnie na bibliotekach, bibliotekarzach i współpracy z nimi. Jedną z naszych flagowych kampanii jest „Mała książka – wielki człowiek”, która nie istniałaby w dzisiejszym kształcie, gdyby nie zaangażowanie bibliotek i bibliotekarzy. W projekcie uczestniczy dziś blisko 6800 bibliotek publicznych z całego kraju, a ich liczba z roku na rok rośnie.
Jak działa projekt?
Projekt, którego nowa edycja rozpocznie się jesienią, jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Jego zasady są proste: każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. W skład wyprawki wejdą: książka „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej oraz Karta Małego Czytelnika, która – mamy nadzieję – zachęci dziecko do kolejnych odwiedzin w bibliotece.
W jaki sposób? Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu takich naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.
W skład Wyprawki Czytelniczej wejdzie także coś, co może zainteresować rodziców – przygotowana z myślą o nich broszura informacyjna przedstawiająca korzyści wynikające z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
Każdego roku dzięki kampanii grono Małych Czytelników w bibliotekach powiększa się o około 150 tys. dzieci w wieku przedszkolnym.
Jak dołączyć do projektu?
Wszystkie biblioteki publiczne, które są zainteresowane wzięciem udziału w projekcie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny TUTAJ. Zgłoszenie należy przesyłać do 14 czerwca 2024 roku.
Uwaga: Przez powyższy formularz do projektu powinny zgłosić się tylko te biblioteki publiczne, które NIE uczestniczyły w edycji 2023/24. Biblioteki, które są już w projekcie, nie muszą się zgłaszać ponownie – przedłużenie udziału w projekcie nastąpi na podstawie złożonego raportu.
Udział w projekcie jest oczywiście całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak i dla dzieci odbierających Wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Niestety, bibliotek do projektu nie mogą zgłaszać sami czytelnicy.
Szczegółowy regulamin projektu jest dostępny pod linkiem: Regulamin akcji „Mała książka – wielki człowiek”.
Dlaczego warto?
Współtworzenie z nami kampanii „Mała książka – wielki człowiek” to doskonała okazja dla biblioteki, żeby powiększyć grono wiernych czytelników. Jak pokazują nasze doroczne raporty, ponad 60% dzieci uczestniczących w projekcie to zupełnie nowi użytkownicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę i założyli kartę. Najważniejsze jest jednak to, że na jednej wizycie się nie kończy, bo kampania „Mała książka – wielki człowiek” skutecznie pomaga budować nawyk regularnego wypożyczania książek i powracania do biblioteki. Aż 38% wszystkich Małych Czytelników otrzymuje dyplom za odwiedzenie jej co najmniej 10 razy! O tym, że to prawdziwy powód do dumy świadczą setki zdjęć szczęśliwych dzieci uhonorowanych dyplomami, które biblioteki udostępniają w swoich mediach społecznościowych.
Prezent na dobry czytelniczy start jest też zaproszeniem do częstszych spotkań z rodzicami i dziadkami, podczas których warto przypominać, że biblioteki są otwarte na potrzeby małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, i mają ciekawą ofertę nie tylko dla nich, ale też dla całych rodzin.
Jak pokazały nasze ogólnopolskie badania* również rodzice uczestniczący w projekcie podchodzą do niego z dużym entuzjazmem i poskreślają, że książka była dla ich dziecka niezwykle miłą niespodzianką.
„Biblioteka zyskała dla syna na znaczeniu, ponieważ dostał tam książkę, bardzo miła i zabawna była atmosfera, która towarzyszyła temu prezentowi”.
„Po akcji dzieci bardziej polubiły panią bibliotekarkę, są bardziej otwarte, chętniej wchodzą między regały”.
Aż 83% rodziców przyznaje, że osobiście czytali ją dziecku, a większość z nich sięgała po nią przynajmniej raz w tygodniu. Podkreślają także, że akcja była pozytywnym bodźcem, który przyspieszył ich decyzję o pierwszej wizycie w bibliotece i założeniu dziecku własnej karty.
„Dzieci nigdy wcześniej z nami do biblioteki nie chodziły, a teraz to robią”.
„Mój syn wręcz biegł do biblioteki, żeby zbierać naklejki!”.
Rodzice chwalą „Krasnala w Krzywej Czapce”, zwracając szczególną uwagę na to, że książka jest ciekawa i podoba się dzieciom, nie tylko dlatego, że jest pięknie wydana, ale też odpowiednio dostosowana do ich wieku. Aż 80% rodziców biorących udział w badaniu przyznało, że książka-prezent otrzymana w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zachęciła ich do czytania dzieciom innych książek – zarówno wypożyczanych w bibliotece, jak i zakupionych.
„Dla naszego dziecka wyjście do biblioteki jest teraz wydarzeniem towarzyskim, ma swoje ulubione panie, które z nim rozmawiają i pytają się, co ostatnio czytał”.
***
„Mała książka – wielki człowiek” to jeden z największych programów bookstartowych w Europie, w ramach którego udało nam się rozdać niemowlętom, przedszkolakom i pierwszoklasistom już ponad 5 milionów Wyprawek Czytelniczych, a dorosłych zachęcić do rodzinnego czytania z dziećmi.
W przypadku pytań odnośnie do rekrutacji prosimy o kontakt z Angeliką Ciszek: a.ciszek@instytutksiazki.pl