Aktualności

Juliusz Roger
03.01.2017

Rusza druga edycja nagrody literackiej "Juliusz"

Drugą edycję Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz″ ogłosił samorząd Rybnika. To pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Wyróżnienie w wysokości 40 tys. zł jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku.

Pierwszego Juliusza przyznano w październiku 2016 r. podczas 47. Rybnickich Dni Literatury. Otrzymał ją wydany w 2015 r. esej biograficzny o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro pt. Kobro. Skok w przestrzeń autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Wydana przez Wydawnictwo Czarne książka, to biografia artystki, której burzliwe losy przypadają na okres władzy bolszewickiej.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz″ wzięła swoje imię od Juliusza Rogera, XIX-wiecznego etnologa, zbieracza śląskich pieśni, a także przyrodnika i lekarza. 

Obecnie można już wskazywać propozycje do drugiej edycji nagrody. Termin zgłoszeń upływa 23 lutego 2017 r. W pierwszym etapie kapituła wytypuje pięć nominacji do nagrody, ogłaszając je w drugim kwartale roku. W drugim etapie konkursu spośród nominowanych wybrany zostanie laureat.

Zgodnie z regulaminem konkursu publikacje kandydujące do „Juliusza″ mogą zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim i członkowie Kapituły. Data pierwszego wydania zgłaszanej książki musi mieścić się między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 r.

W skład kapituły, której kadencja trwa trzy lata, wchodzą: dr hab. Kacper Bartczak (tłumacz, poeta, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego), dr Joanna Bednarek (tłumaczka zajmująca się także posthumanistycznymi filozofiami, związana z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Zbigniew Kadłubek (eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), dr hab. Anna Kałuża (literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach), dr hab. Jakub Momro (literaturoznawca, filozof, tłumacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), prof. Arkadiusz Żychliński (filolog, tłumacz, pracownik UAM w Poznaniu), prof. Alina Świeściak (literaturoznawczyni, krytyczka z Uniwersytetu Śląskiego) oraz dr Michał Warchala (zajmuje się socjologią i filozofią religii, pracownik Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie).

Laureatem może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostaje statuetka „Juliusza″ oraz nagroda 40 tys. zł. W przypadku książki autorstwa kilku twórców nagroda dzielona jest w równych częściach.

Do pierwszego konkursu zgłoszono 102 tytuły z całego kraju, w tym dzieła tak poczytnych twórców jak Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Anna Janko, Michał Witkowski, Marcin Zegadło, Wojciech Chmielarz czy Ziemowit Szczerek.

Kapituła nominowała do nagrody trzy tytuły: Kobro. Skok w przestrzeń Małgorzaty Czyńskiej, Historię kina polskiego Dariusza Foksa i O pochodzeniu łajdaków Tomasza Wiśniewskiego.

Rozstrzygnięcie pierwszej edycji „Juliusza″ zwieńczyło 47. Rybnickie Dni Literatury, na które złożyły się m.in. spektakle, spotkania autorskie i wystawy. To jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. W ubiegłym roku Dni odbyły się w odświeżonej formule - ich głównym tematem był szeroko rozumiany wątek kobiecy w literaturze.

O ustanowieniu Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz″ rybnicki samorząd informował w styczniu ub. roku wskazując, że chodzi nie tylko o promocję miasta, ale też publikacji i autorów podejmujących tematykę powiązaną z ideami mniejszościowymi, w tym m.in. etnicznymi, związanymi z różnorodną odmiennością. (PAP)