Aktualności

fot. Maciej Bociański
29.01.2019

Rozszerzona ekspozycja w Muzeum Witolda Gombrowicza

Od 3 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać… w wannie. Muzeum zaprasza w niedzielę na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wśród nowych eksponatów jest także nocnik. Prezentacji tej nietypowej ekspozycji będzie towarzyszył równie nietypowy koncert Piazzola Electro Tango w wykonaniu SawarS Tango Project. Wśród wykonawców m.in. Gombrowicz.  

Dwa ostatnio pozyskane przez Muzeum Witolda Gombrowicza eksponaty związane z pisarzem to wanna i nocnik (przewrotnie milczące uzupełnienie gombrowiczowskiego Dziennika).  Emaliowany nocnik Witold Gombrowicz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. Jak relacjonuje Pau Freixa Terradas, gombrowiczolog z Barcelony, który dla wsolskiego Muzeum pozyskał ten eksponat, według rodziców Adriana Russovicha nocnik nigdy nie był używany. Pau Freixa Terradas będzie tego dnia gościem Muzeum i opowie o szczegółach spotkania z Russovichami. Drugi przedmiot pochodzi z Europy. To wanna z Villi Alexandrine w Vence na południu Francji, gdzie ostatnie pięć lat życia spędził autor „Ferdydurke” z Ritą Gombrowicz. Obecnie w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów we Francji znajduje się przestrzeń muzealna poświęcona pisarzowi, a wanna nie zmieściła się w urządzonej tam ekspozycji. Dzięki temu ten wyjątkowy eksponat  trafił do Wsoli.

Nowa przestrzeń ekspozycyjna będzie jednocześnie służyła jako czytelnia, w której będzie można przypomnieć sobie (lub poznać) twórczość pisarza. Przy okazji muzeum zachęca do lektury… w wannie.

Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszył koncert Piazzola Electro Tango w wykonaniu SawarS Tango Project. W skład zespołu wchodzą jedni z najlepszych polskich muzyków – soliści / kameraliści, laureaci wielu nagród na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Ich dotychczasowe różnorodne doświadczenia muzyczne znalazły wspólny grunt w muzyce Astora Piazzolli, łączącej w sobie tango tradycyjne z elementami muzyki współczesnej i jazzu.

Ale muzycy Piazzola Electro Tango idą krok dalej i wzbogacają muzykę argentyńskiego kompozytora o elektronikę, otwierając tym samym tango na improwizację nowego typu. Na koncert we Wsoli przygotowują niespodziankę – muzyczną aranżację w duchu Gombrowicza i z wykorzystaniem jego głosu.

Na wydarzenie Muzeum W. Gombrowicza zaprasza 3 lutego, wyjątkowo o godz. 16.30. Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobusem, który odjedzie z przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów) o godz. 15.30. Powrót po wydarzeniu, ok. 18.15.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.