Aktualności

31.05.2019

Rozpoczynają się prace nad serialem „Kajko i Kokosz”

Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał dotację w wysokości miliona złotych na serial animowany „Kajko i Kokosz”. Ruszyły prace do pilotażowego odcinka, za scenariusz odpowiadają Rafał Skarżycki i Maciej Kur, za muzykę – Mikołaj Stroiński, a reżyserem będzie Leszek Nowicki. 

– Marzenia dziadka zaczynają się spełniać. Komiks „Kajko i Kokosz” oraz inne jego działa powracają i zyskują coraz większą popularność wśród nowych czytelników. Sprzedaż komiksu rośnie, pojawiła się kontynuacja, jest w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych w szkole podstawowej, a teraz realizacja serialu nabiera realnych kształtów. Wierzę, że to dopiero początek i w krótce zaskoczymy naszych fanów kolejnymi projektami, które finalizujemy – komentuje Paulina Christa, prezes Fundacji.

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy założona przez Paulinę Christę – wnuczkę i spadkobierczynię Janusza Christy otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości w sumie miliona złotych. Kwotę przeznaczy na realizację serialu animowanego o bohaterach komiksu „Kajko i Kokosz”.

Za scenariusz serialu animowanego odpowiadają Rafał Skarżycki i Maciej Kur, a za muzykę – Mikołaj Stroiński. Do zespołu dołączył także Sławomit Kiełbus oraz Leszek Nowicki, reżyser.

Obecnie trwa etap układania harmonogramu prac oraz poszukiwania dodatkowych środków na realizację projektu. Planowany budżet pierwszego sezonu to około 5 mln zł. 

Komiks „Kajko i Kokosz” powstał w Polsce na początku lat 70-tych i był wydawany do 1990 roku. W 2003 roku serię wznowiło wydawnictwo Egmont. W 2016 na rynku ukazała się kontynuacja przygód Kajko i Kokosza („Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” – przyp.red.) składającą się z krótkich historii opowiadających o perypetiach pobocznych postaci ze świata Kajka i Kokosza. 

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy została założona w sierpniu 2015 roku przez Paulinę Christę, wnuczkę artysty oraz przyjaciół, znawców i miłośników jego twórczości. Jej głównym celem jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie jego twórczości. Fundacja planuje m.in. otwarcie galerii, w której znajdą się pamiątki po artyście. 

[źródło: wirtualnemedia.pl]