Aktualności

grafika informacyjna
05.09.2023

Rozpoczyna się Festiwal Literacki „Literatura buduje świat” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Już dziś Karpacz po raz czwarty staje się centrum obrad Forum Ekonomicznego. Konferencja organizowana jest przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, a jej partnerem i zarazem organizatorem drugiej już edycji Festiwalu Literackiego „Literatura buduje świat” jest Instytut Książki. Festiwal potrwa od 5 do 6 września, zaś Forum Ekonomiczne, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” – o dzień dłużej.

Instytut Książki przygotował w ramach imprezy dwa spotkania i dwa koncerty. Pierwszego dnia Forum Ekonomicznego odbędzie się panel dyskusyjny „Koniec świata chrześcijańskiego? – Europa w obliczu zmiany paradygmatu”, który poprowadzi dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Wezmą w nim udział m.in. takie znakomitości, jak prof. Zbigniew Stawrowski oraz litewski polityk i politolog Surplys Giedrius Seimas.

Drugiego dnia odbędzie się spotkanie pt. „Na tropie zbrodni sprzed lat, czyli o polskim kryminale retro”, które poświęcone będzie fenomenowi polskiego kryminału w historycznym kostiumie. Dyskusję z Anną Kańtoch i Tomaszem Duszyńskim poprowadzi ceniony publicysta Piotr Gociek

W ramach Festiwalu przygotowaliśmy ponadto dwa koncerty: we wtorek 5 września dla gości zagra Luxtorpeda, dzień później zaś Piwnica św. Norberta.

***

Program festiwalu:

5 września
godz. 20:25-21:25
sala 6.21

Koniec świata chrześcijańskiego? – Europa w obliczu zmiany paradygmatu

Panel dyskusyjny poświęcony zanikowi chrześcijańskiej tożsamości narodów Europy oraz związanemu z nim kryzysowi cywilizacji europejskiej, a także miejscu i roli Polski w tym procesie. Dyskusja jest inspirowana ostatnią głośną książką wybitnej francuskiej filozofki i pisarki prof. Chantal Delsol pt. „Koniec świata chrześcijańskiego?”. W dyskusji wezmą udział:

  • prof. Zbigniew Stawrowski – profesor nauk społecznych, filozof polityki. Dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Profesor Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Znawca filozofii Platona, Immanuela Kanta oraz Georga W. F. Hegla.
  • Robert Tekieli – dziennikarz, publicysta, animator kultury niezależnej, poeta. Współzałożyciel i redaktor naczelny legendarnego czasopisma „bruLion”, ukazującego się w latach 1986-1999. W czerwcu 2020 dołączył do grona stałych publicystów tygodnika „Sieci”.
  • Robert Friedrich pseud. Litza – muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także realizator dźwięku i producent muzyczny. Od 2010 roku lider formacji Luxtorpeda.
  • Surplys Giedrius Seimas – litewski polityk i politolog, w latach 2017–2018 wiceminister spraw wewnętrznych, od 2018 do 2019 minister rolnictwa, poseł na Sejm Republiki Litewskiej. Autor książki „Wygrana to nie grzech”.

Spotkanie poprowadzi Dyrektor Instytut Książki Dariusz Jaworski.

Koncert zespołu Luxtorpeda
godz. 22:30
sala 6.32

Luxtorpeda to jedna z czołowych grup w Polsce wykonujących muzykę rockową. Grupa powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów: Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Podczas koncertu w Karpaczu zespół wykona swoje najbardziej znane utwory.

6 września

Na tropie zbrodni sprzed lat, czyli o polskim kryminale retro
godz. 19:35-20:33
sala 6.21

Spotkanie autorskie poświęcone fenomenowi polskiego kryminału w historycznym kostiumie, w którym udział wezmą:

  • Anna Kańtoch – z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży oraz kryminałów. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść „Wiara”. „Wioska zaginionych” przyniosła jej z kolei Nagrodę Wielkiego Kalibru.
  • Tomasz Duszyński – dziennikarz, pisarz, scenarzysta gier komputerowych. Zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za „Glatz. Kraj Pana Boga”. Zdobywca Złotego Pocisku Publiczności za kryminał retro „Glatz”, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku.

Spotkanie poprowadzi Piotr Gociek – dziennikarz, publicysta i pisarz związany z fantastyką. 

Koncert krakowskiej Piwnicy św. Norberta
godz. 22:30
sala 6.32

Koncert w wykonaniu Piwnicy Św. Norberta oraz znanych krakowskich artystów to muzyczna opowieść o barwach i kolorach życia. Zabrzmią tradycyjne melodie i pieśni pochodzące z Bułgarii i Spisza, ale nie zabraknie również autorskich kompozycji oraz znanych polskich utworów. Pojawią się historie opowiedziane tylko muzyką oraz takie, w których wybrzmią słowa polskich poetów, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Lucjana Rydla, Czesława Miłosza, Czesława Niemena. Charakter wieczoru można określić jako fuzję klasyki, folku, jazzu i poezji śpiewanej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.