Aktualności

grafika informacyjna / materiały organizatora

Tegoroczna, ósma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego potrwa od 7 do 9 lipca. Po raz pierwszy festiwalowe wydarzenia odbędą się w nowo powstałej Mediatece na Stacji Kultura. Instytut Książki jest jednym z partnerów festiwalu.

Na tegoroczną edycję Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego złożą się różnorodne spotkania autorskie, warsztaty literackie, wernisaże i dyskusje o książkach. Nad całością będzie unosił się duch Tatr i wybitnych artystów, którzy w przeszłości byli związani z Zakopanem: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jana Kasprowicza, Zofii Stryjeńskiej, Stefana Żeromskiego, Karola Szymanowskiego i innych.

Wśród autorów, którzy w tym roku odwiedzą festiwal w Zakopanem znajdą się m.in. Agata Tuszyńska, Robert Małecki, Natalia de Barbaro, Joanna Gromek-Illg czy Tina Oziewicz. W sobotę 8 lipca w ramach festiwalu odbędzie się rozstrzygnięcie 52. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, zaś 9 lipca festiwalowa publiczność pozna laureatkę lub laureata Nagrody Literackiej Zakopanego „Na tatrzańskim szlaku literatury”.

W programie imprezy nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z Rokiem Wisławy Szymborskiej. We współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej zaprezentowana zostanie wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska” oraz ekspozycja wyklejanek zainspirowanych twórczością noblistki.

Tradycyjnie już na Placu Niepodległości w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędą się warsztaty literacko-plastyczne, ekologiczne, a także akcja #GodzinaCzytania, która jest wspólnym punktem programu wszystkich festiwali literackich w Polsce zrzeszonych w Koalicji Letnich Festiwali Literackich.

Integralną częścią imprezy jest także zakopiański Festiwal Literacki dla Dzieci, w ramach którego odbędzie się seria spotkań i warsztatów dedykowanych najmłodszym czytelnikom.

W programu festiwalu włączył się również Instytut Książki, organizując w jego trakcie trzy wydarzenia. Będą to:

  • warsztaty literacko-plastyczne „Krasnal w Krzywej Czapce”, które poprowadzi Mateusz Świstak (piątek 7 lipca, godz. 13:00, Mediateka – Stacja Kultura Zakopane),
  • warsztaty literacko-plastyczne „Pierwsze Abecadło”, które poprowadzi Mateusz Świstak (sobota 8 lipca, godz. 13:00, Mediateka – Stacja Kultura Zakopane),
  • wystawa pt. „Mała książka – wielka sztuka”, na której zostaną zaprezentowane ilustracje Aleksandry Krzanowskiej z książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, wydanej specjalnie na potrzeby kampanii „Mała książka – wielki człowiek” (od 7 do 28 lipca, Mediateka – Stacja Kultura Zakopane).

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć TUTAJ.