Aktualności

01.12.2022

Rozpoczęły się Wrocławskie Targi Dobrych Książek

1 grudnia rozpoczęła się jubileuszowa, 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W trakcie czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców, w tym honorowi goście z Ukrainy. Targi potrwają do niedzieli 4 grudnia.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się we wrocławskiej Hali Stulecia. Wstęp na teren targów jest biletowany, jednak kosztuje on jedynie symboliczne 2 złote. Dodatkowo z zakupu biletów zwolnione są dzieci i młodzież do 18. roku życia, a także seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Podczas targów będzie można nie tylko zapoznać się z ofertą wydawców, którzy zdecydowali się postawić w Hali Stulecia swoje stoiska, ale i z bogatą ofertą spotkań autorskich i innych wydarzeń dodatkowych. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odwiedzą w tym roku m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Beata i Eugeniusz Dębscy, Maciej Siembieda, Aneta Jadowska, Marta Kisiel czy Ziemowit Szczerek.

Honorowymi gośćmi tegorocznej edycji targów są ukraińscy wydawcy i twórcy. Wrocław obiecało odwiedzić kilkoro spośród ważnych współczesnych ukraińskich twórców, m.in. Tamara Duda, Oksana Zabużko, Wasyl Machno, Mykoła Riabczuk i Jurija Wynnyczuk.

Podczas targów zostaną także wręczone dwie ważne nagrody edytorskie: Pióro Fredy (publikacje dla dorosłych) oraz Dobre Strony (wydawnictwa dla dzieci). Oba wyróżnienia przyznawane są twórcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym.

Ze szczegółowym programem targów można zapoznać się TUTAJ.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się od 1992 roku – najpierw jako Spotkania Wydawców Dobrej Książki – które odbywały się w kilku miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie. Początkowo organizacją imprezy we Wrocławiu zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy, ale i lokalizacje wydarzenia; najpierw był to budynek Opery Wrocławskiej, później Ratusz. Spotkania przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku organizatorem Targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad tym wydarzeniem (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) przejął Wrocławski Dom Literatury. W 2019 roku WTDK połączyły się z Targami Dobre Strony, tworząc jedno grudniowe wydarzenie. Od 2022 operatorem WTDK jest Fundacja Halo Targi.