Aktualności

08.12.2021

Rozpoczęła się kolejna edycja plebiscytu „Historia Zebrana”

7 grudnia po raz kolejny ruszyła Historia Zebrana. To wyjątkowy konkurs na najlepsze publikacje o tematyce historycznej, wspólnie organizowany od 2011 roku przez portale Histmag.org oraz Granice.pl. Tym razem wyłonione zostaną najlepsze książki historyczne II półrocza 2021 roku. Głosowanie odbywa się na stronie https://historiazebrana.pl/.

Historia Zebrana wyróżnia się sposobem wyłonienia zwycięzcy – wyboru dokonują Internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z członków redakcji obydwu serwisów organizujących, dziennikarzy, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

Najlepsza książka wyłoniona zostanie w trzech kategoriach: W rolach głównych, Okiem badacza oraz Historia niebanalna.
W rolach głównych: w centrum zainteresowania książki jest człowiek lub niewielka zbiorowość tworząca historię lub doświadczona przez nią; biografie i wspomnienia.
Okiem badacza: tytuły stanowiące syntezę publikacji historycznej i naukowej, przeznaczone głównie dla specjalistów i szczególnych pasjonatów tematu.
Historia niebanalna: prezentacja treści historycznej w wyjątkowej formie, pozwalająca spojrzeć na dane zjawisko w nowym ujęciu.

- W naszym plebiscycie swoje ulubione pozycje może znaleźć każda osoba ceniąca książki historyczne - zarówno ci, którzy czytają dla przyjemności, jak i badacze czy specjaliści w danym temacie. – komentuje Michał Świgoń, wydawca portalu Histmag.org współorganizującego plebiscyt.

Jak zagłosować?

1. Zdecyduj, na które książki chcesz zagłosować.
2. Zagłosuj używając formularza zgłoszeniowego: https://historiazebrana.pl/glosowanie
3. Potwierdź swój głos mailowo lub darmowym smsem - tylko potwierdzone głosy są zliczane.

Ponadto, każdy użytkownik oddający ważny głos w plebiscycie ma szansę wygrania zestawu nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wygranie nagrody, to:

- wyślij uzasadnienie swojego wyboru na maila info@historiazebrana.pl, w tytule wpisując „Wybieram”, a w treści: autora i tytuł wybranej pozycji, uzasadnienie (do 2 tys. znaków) dlaczego właśnie ta książka powinna zwyciężyć + swoje dane kontaktowe.
- zachęć jak najwięcej osób do zagłosowania, używając specjalnego reflinka lub zapraszając ich do wpisania w formularzu Twojego adresu e-mail/loginu w wortalu Granice.pl.

Głosowanie trwa do 24 stycznia 2021. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie na łamach obu serwisów organizujących. 

- Nasz plebiscyt jest świetną okazją do promocji nie tylko samych książek historycznych, ale i czytelnictwa w naszym kraju. Jesteśmy przekonani, że im więcej mówi się o ciekawych i interesujących książkach, tym lepiej! – dodaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl współorganizującego plebiscyt.

Laureaci poprzedniej edycji (I półrocze 2021)
Głosowanie jurorów:
1. „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty” Instytut Pamięci Narodowej,
2. „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” Instytut Polonika,
3. „Walki powietrzne w obrazach ” Instytut Pamięci Narodowej.

Głosowanie Internautów:
1. „Wojna lekarzy Hitlera” Agora,
2. „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” Bellona,
3. „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” Wydawnictwo Azory.

Szczegóły na stronie plebiscytu: https://historiazebrana.pl/