Aktualności

12.12.2019

Rozpoczęła się kolejna edycja plebiscytu „Historia Zebrana”

Dziesiątego grudnia już po raz kolejny ruszyła Historia Zebrana – wyjątkowy konkurs organizowany od 2011 roku przez portale Histmag.org oraz Granice.pl. Podczas tej edycji wybrane zostaną najlepsze publikacje o tematyce historycznej II półrocza 2019 roku.

Historia Zebrana to plebiscyt wyróżniający się sposobem przeprowadzenia głosowania – wyboru zwycięzców dokonują bowiem Internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z członków redakcji obydwu serwisów organizujących, publicystów historycznych, dziennikarzy, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

- Taka organizacja głosowania pozwala zobaczyć, jakie pozycje cieszą się największym uznaniem w dwóch różnych grupach głosujących – komentuje Michał Świgoń, wydawca portalu Histmag.org współorganizującego plebiscyt.

Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach: W rolach głównych, Okiem badacza, Historia niebanalna. W rolach głównych: w centrum zainteresowania książki jest człowiek lub niewielka zbiorowość tworząca historię lub doświadczona przez nią; biografie i wspomnienia. Okiem badacza: tytuły stanowiące syntezę publikacji historycznej i naukowej, przeznaczone głównie dla specjalistów i szczególnych pasjonatów tematu. Historia niebanalna: prezentacja treści historycznej w wyjątkowej formie, pozwalająca spojrzeć na dane zjawisko w nowym ujęciu.

W tej edycji konkursu udział weźmie niezwykle duża liczba zgłoszonych książek – aż 44! - To rekordowa ilość i tak rosnąca popularność plebiscytu, a co za tym idzie propagowanie wartościowego czytelnictwa, bardzo nas cieszy – dodaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl współorganizującego plebiscyt.

***
Jak zagłosować?

1. Zdecyduj, na które książki chcesz zagłosować.

2. Zagłosuj używając formularza zgłoszeniowego: https://historiazebrana.pl/glosowanie

3. Potwierdź swój głos mailowo lub darmowym smsem - tylko potwierdzone głosy są zliczane.

Do tego, każdy użytkownik oddający ważny głos w plebiscycie ma szansę wygrania zestawu nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.           
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wygranie nagrody, to:

-wyślij uzasadnienie swojego wyboru na maila info@historiazebrana.pl, w tytule wpisując „Wybieram”, a w treści: autora i tytuł wybranej pozycji, przekonujące uzasadnienie (liczące do 2 tys. znaków), dlaczego właśnie ta książka powinna zwyciężyć + swoje dane kontaktowe.
-zachęć jak najwięcej osób do zagłosowania, używając specjalnego reflinka lub zapraszając ich do wpisania w formularzu Twojego adresu e-mail/loginu w wortalu Granice.pl.      
Lista zwycięzców ogłoszona zostanie na łamach obu serwisów organizujących. 

Laureaci poprzedniej edycji (I półrocze 2019 roku)        
Głosowanie jurorów:    
1. „Hue 1968” (Wydawnictwo Poznańskie),       
2. „Nasza wojna” (W.A.B.),        
3. „Władcy Polski” (Agora).        
Głosowanie Internautów:           
1. „Likwidatorzy Czarnobyla” (PWN),    
2. „Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula” (PWN),           
3. „Jaworowi ludzie” (OW Atut).              

Zwycięskie tytuły obu półrocznych edycji zmagają się o nagrodę książki historycznej roku, a ich wydawcy otrzymają pamiątkowe dyplomy.  

Patronami medialnymi plebiscytu są: Polskie Towarzystwo Historyczne, Tygodnik Powszechny, Portal dlaStudenta.pl, Magazyn Odkrywca i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.