Aktualności

24.04.2020

Rozpoczął się nabór wniosków do pierwszej Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Rozpoczął się nabór wniosków do pierwszej Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Finansowe wsparcie mogą otrzymać autorzy, tłumacze, redaktorzy i ilustratorzy książek odnoszących się do literackiego charakteru miasta.

Nabór potrwa do 31 maja. Zgodnie z regulaminem wnioski o przyznanie nagrody mogą składać wydawcy, zgłaszając nazwiska twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego. Nagroda będzie mieć charakter indywidualny. Jej laureat otrzyma tytuł pisarz/redaktor/ tłumacz/ilustrator Krakowa - Miasta Literatury UNESCO, dyplom i nagrodę finansową nie wyższą niż 30 tys. zł.

Do wniosku należy dołączyć konspekt publikacji i budżet projektu. Wysokość nagrody uzależniona będzie od oceny wniosku, a w szczególności od oceny dorobku laureata oraz przedstawionego planowanego budżetu publikacji.

Za organizację konkursu odpowiedzialne jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, które prowadzi program patronacki Kraków - Miasto Literatury UNESCO.

„Jednym z celów naszych działań jest wspieranie różnorodności literackiego życia w Krakowie. To wyjątkowy ekosystem, w którym współistnieją rozmaite zawody i instytucje: od pisarzy i twórców przez wydawnictwa i drukarnie, aż po księgarnie i biblioteki. Otwierając nowy rozdział dla naszego programu patronackiego, chcemy wspomóc rozwój lokalnego środowiska literackiego, również na najwcześniejszym etapie pracy nad książką” - mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Ogłoszenie naboru zbiega się w czasie z pandemią wirusa COVID-19. „Traktujemy tę edycję nagrody jako ważne narzędzie wsparcia dla branży w nadzwyczajnym dla nas wszystkich czasie, dlatego włączyliśmy ją do szerokiego, programu pomocowego dla całego sektora kultury w Krakowie - Kultura odporna” - podkreśla pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski. Dodaje, że nagroda ustanowiona na początku marca przez Radę Miasta Krakowa ma być realnym wsparciem dla wydawców, sektora książki i samych pisarzy - pomagać w powstawaniu ważnych dzieł literackich.

„Nagrody będą z pewnością najbardziej interesujące dla tych wydawców, którzy w tym trudnym czasie decydują się na wspieranie twórców niszowych, debiutantów, literatury spoza mainstreamu, bo ten doskonale sobie radzi. To zachęta do stawiania na te tytuły, które wpływają na rozwój kompetencji społeczeństwa, kształt debaty publicznej, na książki, które w inny sposób nie mogły się pojawić na rynku. Wiemy, że szeroko rozumiane środowisko literackie potrzebuje takiego impulsu szczególnie teraz, kiedy trwająca epidemia zmusiła nas wszystkich do zmiany stylu życia i przewartościowania hierarchii potrzeb” - wyjaśnia Piaskowski.

W 2013 r. Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ułatwia on jego posiadaczom współpracę i wymianę doświadczeń z obszaru literatury. W gronie tym są m.in. Edynburg, Melbourne, Dublin, Reykjavik, a także Wrocław.

W ramach Programu Patronackiego Kraków Miasto Literatury UNESCO wspierane są wartościowe inicjatywy wydawnicze odnoszące się do literackiego charakteru miasta. Twórcy otrzymują pakiet działań promocyjnych obejmujący m.in. organizację spotkań premierowych w księgarniach kameralnych i na festiwalach literackich. W 2019 roku pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO ukazało się ponad 40 publikacji, w tym nagrodzona Paszportem „Polityki” książka „Zimowla” Dominiki Słowik (Wydawnictwo Znak), wyróżniony Nagrodą O!Lśnienia 2020 zbiór opowiadań Barbary Sadurskiej „Mapa” (Wydawnictwo Nisza) oraz najnowszy tom poezji Adama Zagajewskiego „Prawdziwe życie” (Wydawnictwo a5) i zbiór wierszy Zuzanny Ginczanki „Poezje zebrane” (Wydawnictwo Marginesy).