Aktualności

grafika: Wrocławski Dom Literatury
02.07.2024

Rozpoczął się nabór na rezydencję literacką w Broumovie w Czechach

Ogłoszono początek naboru na rezydencję literacką w czeskim Broumovie, która organizowana jest w ramach programu rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Oferta jest kierowana do pisarek i pisarzy, ilustratorek i ilustratorów oraz osób tworzących komiksy. 

Organizatorzy podają, że w procesie rekrutacyjnym nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani związanych z dorobkiem twórczym. W formularzy zgłoszeniowym każda osoba zainteresowana wyjazdem powinna jednak zawrzeć swoje pisarskie lub ilustratorskie portfolio oraz krótki opis projektu, nad którym chciałaby pracować podczas rezydencji. Projekt powinien korespondować z ogólną ideą projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 lipca.

Rezydencyjny pobyt w Broumovie będzie miał miejsce w październiku i potrwa miesiąc. Autor lub autorka z Polski będzie w tym czasie zakwaterowana w Domu Literackim, który mieści się w ogrodach Klasztoru Broumov. Rezydentowi lub rezydentce będzie przysługiwało jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie. W tym samym czasie autor lub autorka z Czech spędzi miesiąc we Wrocławiu. 

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie jest efektem współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął w 2018 roku. Dotąd odbyło się czternaście miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze w Broumovie. Wzięli w nich udział następujący autorzy: Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki, Tomasz Majeran, Marta Dzido, Dawid Szkoła, Konrad Góra, Paulina Jóźwik, Barbara Klicka, Elżbieta Łapczyńska, Helena Stiasny, Małgorzata Kolankowska, Magdalena Zarębska, Ivan Dyvidenko, Natalka Suszczyńska.

Szczegółowy regulamin rezydencji jest dostępny TUTAJ, a formularze zgłoszeniowe można znaleźć TUTAJ.

RP / źródło: Wrocław Miasto Literatury UNESCO