Aktualności

08.01.2021

Rozpoczął się nabór do VI Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

- Rozpoczął się nabór do VI Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” - podano w czwartek na facebookowym profilu konkursu. Wyróżnienie od dwóch lat przyznawane jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku ubiegłym.

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury.

Zgodnie z regulaminem zwyciężyć może jedna książka, za którą autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną. Dwa lata temu roku wzrosła wartość nagrody - z 40 do 50 tys. zł. Zawężono też zapisy regulaminu: nagroda przyznawana jest nie tyle za najlepszą książkę, co za najlepszą biografię.

Przedstawiciele władz miasta przypominają, że biografia jest gatunkiem, który wcześniej w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy.

Propozycje do nagrody należy przesyłać listownie do 15 marca na adres wydziału kultury urzędu miasta (ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik) - z dopiskiem „Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz” oraz wypełnioną kartą zgłoszenia, będącą załącznikiem do regulaminu.

Do zgłoszenia należy załączyć dziesięć egzemplarzy zgłaszanej do nagrody książki, z których pięć zostanie przeznaczonych dla członków kapituły do prac związanych z wyłonieniem laureata, a pozostałe zostaną przekazane Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wybranie przez kapitułę pięciu nominacji i ich ogłoszenie w drugim kwartale każdego roku oraz wybór laureata spośród nominowanych autorów i wręczenie nagrody.

W pięciu dotychczasowych edycjach tryumfowały książki „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.), „Dar Meneli” Roberta Rybickiego (2018 r.), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019 r.) oraz „Jaremianka” Agnieszki Daukszy (2020 r.).

źródło: Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna