Aktualności

22.01.2019

Rezydencje dla młodych pisarzy w Krakowie

Kraków właśnie otworzył nabór do programu rezydencjalnego skierowanego do młodych pisarzy z Miast Literatury UNESCO z całego świata! Twórcy z 28 miast, między innymi Edynburga, Melbourne, Pragi czy Seattle mogą aplikować o pobyt w naszym mieście!

Na dwumiesięczne pobyty twórcze w okresie maj-czerwiec lub wrzesień-październik zaproszeni są szczególnie wschodzące i początkujące talenty. Najważniejszym kryterium jest posiadanie co najmniej jednej publikacji na swoim koncie. Poza tym kandydaci powinni posługiwać się językiem angielskim w bardzo dobrym stopniu, być chętni i gotowi do aktywnego uczestnictwa w życiu literackim Krakowa i pracować nad własnym projektem literackim podczas pobytu. Dodatkowo każdy z rezydentów poproszony zostanie o napisanie krótkiego tekstu inspirowanego pobytem.

Rezydenci zamieszkają w pokojach gościnnych Instytutu Kultury Willa Decjusza, który jest współorganizatorem projektu. Ponadto otrzymają stypendium twórcze, a także zwrot kosztów podróży do i z Krakowa.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO istnieje od 2017 r. Do tej pory Kraków gościł ośmioro pisarzy i poetów z takich miast jak: Barcelona, Melbourne, Manchester czy Edynburg. Program wyrasta z głębokiego przekonania, że Sieć Miast Kreatywnych UNESCO stwarza doskonałe możliwości rozwoju połączeń i kontaktów, promuje mobilność i umożliwia profesjonalizację pisarzy.

Kraków Miasto Literatury UNESCO od wielu lat dba, by pisarze reprezentujący różne środowiska znaleźli w mieście komfortowe warunki do pracy.  Od 2011 w mieście w ramach programu ICORN schronienie znajdują prześladowani za twórczość artyści. W tym roku po raz drugi będziemy gościć również laureatkę Paszportu POLITYKI w kategorii literatura. Ponadto w mieście działają Wyszehradzkie Rezydencje Literackie skierowane do pisarzy z Polski, Czech, Słowacki i Węgier (organizator: Stowarzyszenie Willa Decjusza) a także Kolegium Tłumaczy, którego inicjatorem i realizatorem jest Instytut Kultury.