Aktualności
1 października wiersze polskich poetów w islandzkim przekładzie pojawiły się na chodnikach i autobusach Reykjavíku. Przed nami kolejne wydarzenia islandzkiej odsłony naszego projektu ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski.
Polska poezja prezentowana jest w przestrzeni miejskiej stolicy Islandii w ramach festiwalu Reykjavík czyta, organizowanego przez Reykjavík Miasto Literatury UNESCO. Ta edycja festiwalu nosi tytuł „Wiersze w drodze“ i poświęcona jest wierszom o mieście.
Na wyspę dotrą również poeci z Polski. 9 października Justyna Bargielska, Jacek Dehnel i Jerzy Jarniewicz wezmą udział w polsko-islandzkim wieczorze autorskim. Z tej okazji wydane zostały arkusze poetyckie z wierszami polskich poetów po islandzku.
Wszystkie opublikowane do tej pory w ramach ORT arkusze poetyckie, w opracowaniu graficznym Grażki Lange, zaprezentowane zostaną na wystawie w Bibliotece Miejskiej w Reykjavíku i w Bibliotece Narodowej.
Kontynuujemy również akcję MiniORT, którego inauguracja nastąpiła na Literackim Sopocie. Podczas warsztatów dzieci z Islandii poznają historię "Pana Maluśkiewicza i wieloryba" Juliana Tuwima w interpretacji aktora Guðmundura Haraldssona. Autorem przekładu na islandzki jest Þórarinn Eldjárn.
Program:
1 października, godz. 11:00
Otwarcie festiwalu Reykjavík czyta na dworcu autobusowym Hlemmur: polskie wiersze w islandzkim przekładzie wyruszają w drogę autobusami.
7 października, Biblioteka Miejska w Reykjavíku
„Pranie wierszy”: wystawa arkuszy poetyckich zaprojektowanych przez Grażkę Lange
9 października, godz. 10:00-12:00, Dom Nordycki
Sympozjum na temat przekładu poetyckiego zorganizowane we współpracy z Miastem Literatury UNESCO, Centrum Przekładu przy Uniwersytecie w Reykjavíku i Dom Nordycki. Podczas spotkania odbędzie się również prezentacja projektu ORT. Wstęp wolny.
9 października, godz. 13:00-15:00, Dom Nordycki
Warsztaty translatorskie z udziałem poetów, wykładowców i studentów. Spotkanie zamknięte.
9 października, godz. 20:00, Dom Nordycki
Wieczór poetycki. Swoje wiersze przeczytają Bragi Ólafsson, Kristín Svava Tómasdóttir, Sigurbjörg Þrastardóttir, Jerzy Jarniewicz, Justyna Bargielska i Jacek Dehnel. Wstęp wolny.
11 października, godz. 10:00, Harpa
„Pan Maluśkiewicz i wieloryb“ – warsztaty dla dzieci
11 października, godz. 16:00-18:00, Biblioteka Narodowa
Otwarcie wystawy „domowych” wydawnictw oraz książek wydawanych przez małe, niezależne wydawnictwa. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane arkusze poetyckie ORT. Wystawa zorganizowana została we współpracy Biblioteki Narodowej, Miasta Literatury UNESCO i ORT. Podczas otwarcia wystawy poeci Sjón, Bragi Ólafsson, Óskar Árni Óskarsson i Kristín Svava Tómasdóttir przeczytają swoje wiersze i zaprezentują niszowe projekty wydawnicze, w których brali udział.
13 października, godz. 15:00, Biblioteka Miejska w Reykjavíku
„Pan Maluśkiewicz i wieloryb“ – warsztaty dla dzieci
14 października, godz. 9:30 i 10:30, Centrum Kulturalne Gerðuberg
„Pan Maluśkiewicz i wieloryb“ – warsztaty dla dzieci
A już wkrótce islandzkie wiersze zagoszczą w polskich miastach. Akcja Wiersze w Mieście trafi do Krakowa, Trójmiasta i Warszawy. Zapraszamy!
Więcej informacji o projekcie na stronie www.instytutksiazki.pl/ort, a już wkrótce na specjalnej stronie projektu: www.ort-project.eu
*****
Nowy projekt Instytutu Książki ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski, realizowany wspólnie z islandzkimi partnerami, ma na celu zaprezentowanie wierszy z wyspy Polakom oraz polskich wierszy na wyspie. W ramach projektu wiersze ponad dwudziestu poetów z Polski i Islandii zostaną nie tylko wydane zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej, ale wkroczą również do przestrzeni miejskiej pojawiając się m.in. na ulicach miast, w transporcie miejskim, a nawet w portach. Poprzez organizowane wspólnie działania (m.in. warsztaty, kolaboracje między muzykami i poetami-performerami) stwarzamy platformę do dialogu i wymiany inspiracji twórczych autorów, literaturoznawców i czytelników z obu krajów. W ramach ORT poeci uczestniczą w kluczowych festiwalach literackich w obu krajach (m.in. w Krakowie, Warszawie, Sopocie i Reykjavíku).
Projekt ORT jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.