Aktualności

fot. Instytut Książki
14.06.2022

Reprezentacja Instytutu Książki odwiedziła Oslo w ramach projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski i Kierownik Działu Krajowego w Instytucie Książki Dariusz Kawa biorą udział w wyjeździe studyjnym do Oslo, który ma na celu zapoznanie się z nowoczesnymi, norweskimi bibliotekami, ich infrastrukturą i ofertą.

Wyjazd jest częścią projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki” realizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich. Partnerami przedsięwzięcia są Instytut Książki, spółka Literacka oraz NORLA, będąca norweskim odpowiednikiem Instytutu Książki. W wyjeździe biorą zatem udział przedstawiciele Instytutu Książki i spółki Literacka, a po norweskich bibliotekach i instytucjach kultury oprowadza ich Dina Roll-Hansen z NORLA.

Podczas wyjazdu goście z Polski mieli dotychczas okazję obejrzeć Deichman Tøyenbibliotekene, czyli wielokrotnie nagradzaną bibliotekę dla dzieci i młodzieży, który współtworzyli sami młodzi ludzie, a także główny budynek Deichman Bjørvika, czyli biblioteki miejskiej Oslo. Poza tym oprowadzono ich również po słynnym Muzeum Edvarda Muncha w Oslo.

Miejsca zaprezentowane przedstawicielom Instytutu Książki z pewnością nie są przypadkowe. Zachęcająca do odwiedzin przestrzeń Deichman Tøyenbibliotekene może stanowić wzór dla kierowanych do dzieci i młodzieży bibliotek na całym świecie, z kolei Deichman Bjørvika to również obiekt na najwyższym światowym poziomie. O jakości interaktywnego Muzeum Muncha nie trzeba przekonywać nikogo, kto miał okazję odwiedzić stolicę Norwegii – uchodzi ono za jedną z głównych atrakcji turystycznych Oslo.

W planie na kolejny dzień pobytu jest także spotkanie z pracownikami NORLA, które z pewnością zaowocuje interesującą wymianą doświadczeń, a także odwiedziny z głównym budynku Biblioteki Narodowej Norwegii.

Głównym celem projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki” jest przyczynienie się do rozwoju czytelnictwa w Polsce poprzez podniesienie kompetencji pracowników bibliotek, do czego wykorzystane zostaną innowacyjne narzędzia z dziedziny nowych technologii, m.in. sztuczna inteligencja oraz wymiana doświadczeń z partnerem z Norwegii.

W ramach projektu powstanie księga dobrych praktyk, a jej wdrożenie w działalności Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu posłuży za case study dla bibliotek w całym kraju. W zamierzeniu Biblioteka Raczyńskich ma rozwinąć się jako instytucja budująca aktywne relacje pomiędzy czytelnikiem, twórcą i krytykiem literackim.