Aktualności

20.09.2018

Rafał Kocot z konsulatu RP: „Obecność Polski będzie widoczna”. Trwa XXV Forum Książki we Lwowie

Wczoraj we Lwowie rozpoczęło się XXV Forum Książki, jedne z największych międzynarodowych targów książek na Ukrainie, połączone z szeregiem wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowym Festiwalem Literackim. Wśród wystawców jest polski Instytut Książki, który we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie przygotował polskie stoisko.

„Obecność Polski będzie na Forum widoczna i mamy nadzieję, że atrakcyjna. Szczególnie polecam wydarzenia związane z urodzonym we Lwowie Zbigniewem Herbertem, którego rok właśnie obchodzimy” - PAP Rafał Kocot z lwowskiego konsulatu RP.

Twórczości Herberta poświęcony będzie koncert poezji śpiewanej „Czas ciemnej gwiazdy” w wykonaniu Aleksandra i Tymona Trąbczyńskich, dyskusja „Kim jest Herbert” oraz spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem dwutomowej biografii poety.

Odbędzie się także wystawa Krystyny Piotrowskiej "Miłość lub wojna", dedykowana twórczości Zuzanny Ginczanki.

W programie Forum przewidziano również prezentację książki Janusza Leona Wiśniewskiego „Wszystkie moje kobiety”, albumu „Lec. XX wiek” oraz książki Jarosława Hrycaka i Izy Chruślińskiej „Rozmowy o Ukrainie”. Wśród gości Forum będą też m.in. Marcin Szczygielski i Jacek Dukaj.

Dyrektor Forum Ołeksandra Kowal podkreśliła w rozmowie z PAP, że Polska jest stale obecna na organizowanej przez nią imprezie. „Byłabym bardzo zadowolona, gdyby współpraca z innymi układała się nam tak dobrze, jak z Polakami” - podkreśliła.

Lwowskim targom towarzyszy ponad 900 wydarzeń kulturalnych, dyskusje i koncerty. Forum potrwa do niedzieli.

(źródło: PAP, Jarosław Junko)