Aktualności

fot. Mikołaj Starzyński
12.09.2022
Tagi: Radek Rak

Radek Rak odsłoni tablicę w Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Prozaik Radek Rak dołączy do artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Odsłoni ją osobiście 28 października – poinformowała PAP przedstawicielka książnicy Monika Sobota.

Na tablicy z brązu znajdzie się cytat zaczerpnięty z książki Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. „Brzmi on: »Im co więcej kosztuje, tym mniej jest warte. A wężowe serce warte jest bardzo wiele«” – powiedziała PAP Monika Sobota.

Przedstawicielka oświęcimskiej Galerii Książki zaznaczyła, że będzie to już 20 płyta w Alei Pisarzy. „W tym roku obchodzimy mały jubileusz dziesięciolecia Alei, dlatego październikowe wydarzenie uświetni recital popowo-jazzowy Karoliny Śleziak, wokalistki, instrumentalistki i kompozytorki” – powiedziała Sobota

Oświęcimska Aleja Pisarzy nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi. Na tablicy odlanej z brązu widnieje cytat z twórczości honorowanego artysty.

Aleja Pisarzy powstaje od 2012 r. Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

Radek Rak pochodzi z Dębicy. Jest pisarzem fantastyki i lekarzem weterynarii. Pierwsze teksty zamieszczał pod pseudonimem na forum internetowym „Nowej Fantastyki”. Pierwszą książką była wydana w 2014 r. powieść „Kocham cię, Lilith”. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Autor: Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna