Aktualności

08.06.2022

Pyrkon już w przyszły piątek

W dniach 17-19 czerwca 2022 odbędzie się Festiwal Fantastyki Pyrkon organizowany w Poznaniu przez Klub Fantastyki „Druga Era”.

Pierwsza edycja Pyrkonu odbyła się w 2000 roku w szkole podstawowej na Dębcu. Początkowo był to niewielki konwent, jednak pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i od tego czasu Pyrkon nieustannie się rozwija, z roku na rok przyciągając coraz większe rzesze fanów gatunku. Dziś jest to największy Festiwal Fantastyki w Polsce i zarazem jeden z największych w Europie. W związku z rosnącą liczbą uczestników od 2010 roku odbywa się on na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Na powierzchni ponad 14 000 m2, zaprezentuje swoją ofertę 280 wystawców, którzy oferują nie tylko gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby. Obszar zainteresowania organizatorów i odbiorców Pyrkonu obejmuje nie tylko literaturę, ale także komiks, gry i inne media służące prezentowaniu fanom fantastycznych, fikcyjnych światów.

W ramach Bloku Komiksowego, będzie okazja do wzięcia udziału w wielu różnych panelach, dyskusjach i fantastycznych spotkaniach, w których wezmą udział znane postaci w świecie komiksu, w tym: Bartosz Sztybor („Cyberpunk 2077”, „Wiedźmin”), Katarzyna Niemczyk („Mockingbird”), Marek Turek („Wydział 7”, „Fastnachtspiel”), Tomasz Kontny („Wydział 7”), Katarzyna Witerscheim („Slavonica, „Helena Wiktoria”), Rafał Szłapa („Bler”, „Zamperini”, „Boston tea Party”), Tomasz Spell („Zasada Trójek”), Tobiasz Piątkowski („Bradl”, „Pierwsza Brygada”), Małgorzata Chudziak (Egzaltowana.com); autorzy komiksów webtoonowych: Agnieszka Kamieńska („Luna’s shape”), Dogrom Stachowiak („Light of a heart”), Emilia Marlewska („Cwaniara”), Kamila Rudnicka („Light of a heart”), Paulina Lonczak („Jastrzębia Pieśń” – „The Hawk’s Song”); a także autorzy komiksów dziecięcych: Magdalena „Meago” Kania („Delisie”, „Emilka Sza”), Marta Falkowska („Oto Tosia”), Piotr Bednarczyk („Lil i Put”), Maciej Kur („Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”).

Ciekawie przygotowana będzie również Strefa Dziecięca, w której zarówno dzieci jak i rodzice znajdą różnorodne atrakcje m.in.: bańkologia kreatywna, warsztaty rękodzielnicze, sesje fabularne, zabawy przy muzyce, pokazy laboratoryjne, strefa wypoczynkowa, magiczne animacje.

W Strefie Dziecięcej odbędą się również spotkania autorskie z najpopularniejszymi pisarzami bajek i powieści dla dzieci: Martą Kisiel, Marcinem Mortką, Anną Sakowicz, Jackiem Galińskim, którzy opowiedzą o swojej twórczości, zdradzą skąd czerpią inspiracje i zapowiedzią parę nowości.