Aktualności

03.11.2022

Przyznano Polską Nagrodę Goncourtów 2022

Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie po raz dwudziesty czwarty wybrał laureata Polskiego wyboru Nagrody Goncourtów. Został nim Grégoire Bouillier nagrodzony za powieść „Le cœur ne cède pas”.

Nagroda została przyznana przez studentów romanistyki z dwunastu polskich uczelni, a także honorowego członka jury – pisarza Mohamedema Mbougara Sarra, który w zeszłym roku został laureatem Nagrody Goncourtów. Senegalski pisarz otrzymał wyróżnienie za powieść „Najskrytsza pamięć ludzi”, która niedawno ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Cyranka.

Nagroda „Polski wybór Nagrody Goncourtów” po raz pierwszy została przyznana przez Instytut Francuski w Krakowie w 1998 roku. Francuska Akademia Goncourtów objęła inicjatywę honorowym patronatem. Nagroda Goncourtów to jedno z najważniejszych wyróżnień w literaturze francuskojęzycznej.

„Tegoroczną nagrodę Polski wybór Nagrody Goncourtów otrzymuje Grégoire Bouillier  za powieść za »Le coeur ne cède pas«. Jest to powieść wyjątkowa ze względu na swoją ogromną kreatywność i ambicję, która przejawia się w próbie ujawnienia zapomnianego losu. Historia zaczyna się od wzmianki o zatrważającym zdarzeniu i przeradza się w głęboką refleksję nad tym, co wpływa na nasze życiowe wybory. Doceniliśmy sposób w jaki Grégoire Bouillier przy pomocy środków literackich zagłębił się w sprawę, którą prasa potraktowała w sposób powierzchowny. Pomimo poważnego tematu, autorowi udało się wpleść elementy ironii, które stanowią część gry z czytelnikiem. Imponujący rozmiar dzieła i obfitość szczegółów nie odbierają przyjemności z lektury. Hasłem przewodnim tej powieści może być: »diabeł tkwi w szczegółach«” – czytamy w uzasadnieniu tegorocznego Polskiego wyboru Nagrody Goncourtów.