Aktualności

06.11.2020

Przyznano Nagrody im. ks. Józefa Tischnera

Aleksandra Domańska, Marina Hulia i Robert Piłat zostali laureatami Nagrody im. ks. Józefa Tischnera, ustanowionej przez miesięcznik i wydawnictwo Znak wraz z Ergo Hestią. Przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku. Werdykt kapituły ogłosił 28 października ks. Adam Boniecki, redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”.

Celem nagrody jest promocja w Polsce stylów myślenia i postaw łączących w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”. Nagroda nosi imię ks. Józefa Tischnera, gdyż to on właśnie „meblował” przez lata polskie głowy i uczył, jak dorastać do wolności, która jest „sposobem istnienia dobra”. Kapitułę tworzy jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Piotr Maria Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner (sekretarz kapituły), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.

Nagroda ma wyróżniać osoby wspinające się na te same granie – filozofii, myśli religijnej, zaangażowanej publicystyki i czynnej solidarności – które zdobywał ks. Józef Tischner.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas Dni Tischnerowskich w Krakowie sobotę 21 listopada.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]