Aktualności

19.09.2022

Przyznano Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2022

Poznaliśmy tegoroczną laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii. Została nią Roksana Jędrzejewska-Wróbel, którą wyróżniono za książkę „Stan splątania” wydaną w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Literackie. Laureatka otrzymała nagrodę wysokości 50 tys. zł.

Jury przyznające Nagrodę brało pod uwagę powieści, opowiadania i powieści graficzne przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, które zostały oryginalnie napisane w języku polskim i po raz pierwszy wydane w 2021 roku. Łącznie do tegorocznej edycji Nagrody zgłoszono 83 książki.

„Roksana Jędrzejewska-Wróbel podjęła się bardzo trudnego zadania opowiedzenia o ludziach, którzy nigdzie się nie mieszczą. »(…) ani na placu zabaw, ani w oczekiwaniach rodziców i nauczycieli. Nieustannie wyrastają z ubrań, ale wciąż nie są dorośli. Uwięzieni w fazie poczwarki nie przynależą nigdzie, za to drażnią wszystkich. A co najgorsze - także samych siebie«” – brzmiał fragment laudacji dla laureatki.

Do tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii nominowane były następujące pozycje:
- Sasza Hady (Aleksandra Motyka), „Zefiryna i księga uroków”, Wydawnictwo Literackie
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel, „Stan splątania”, Wydawnictwo Literackie
- Marcin Przewoźniak, „Zabójcze pierogi. Mama w occie”, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal
- Katarzyna Wasilkowska, „Już, już!”, Wydawnictwo Literatura
- Agnieszka Wolny-Hamkało, „Po śladach”, Wydawnictwo Hokus-Pokus

W skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktorka filozofii, prodziekanka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. „Dzik Dzikus” oraz Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura.

W tym roku Nagrodę Literacka Podróż Hestii przyznano po raz drugi. W 2021 roku laureatką została Katarzyna Ryrych za powieść pt. „Lato na Rodos” (Nasza Księgarnia).