Aktualności

fot. Nagroda Literacka m.st. Warszawy
20.06.2022

Przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

„Przewóz” Andrzeja Stasiuka, „O, tu jestem” Tomasza Bąka, „Tkaczka chmur” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo i Marianny Sztymy, „Wstecz. Historia Warszawy do początku” Błażeja Brzostka oraz komiks „Twarz, brzuch, głowa” Wandy Hagedorn i Oli Szmidy to książki nagrodzone w 15. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Nagrody przyznano podczas gali, która odbyła się w sobotę na barce Nowa Fala przy Bulwarach Wiślanych.

Radna miasta st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO) zauważyła, że z roku na rok liczba zgłaszanych do nagrody książek zwiększa się. „Bardzo się z tego cieszę, ponieważ nagroda jest coraz bardziej rozpoznawalna wśród osób zainteresowanych literaturą oraz samych autorów” – powiedziała. Dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Artur Jóźwik zaznaczył z kolei, że nagroda ma przedwojenną, bogatą tradycję. „Udaje się nam ją kontynuować i rozwijać” - dodał. „Dzisiaj poznamy laureatów, ale już sama nominacja w każdej z kategorii jest gigantycznym wyróżnieniem. Wpłynęło ponad 700 propozycji, więc znalezienie się wśród nominowanych można już traktować jako nagrodę” – podkreślił.

W kategorii prozatorskiej nagrodę otrzymał Andrzej Stasiuk za książkę „Przewóz” (Wydawnictwo Czarne). „Przewóz” to powieść wojenna, a jednocześnie bardzo współczesna, bo pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. „Napisałem powieść wojenną. Ta wojna trwa cały czas i zapominamy o niej. A tam naprawdę giną ludzie, walczą moi przyjaciele. Chciałbym, abyśmy o tym nie zapomnieli, bo to przyjdzie tutaj, jak zapomnimy” – powiedział laureat.

Wśród tomów poetyckich nagrodę otrzymał Tomasz Bąk za książkę „O, tu jestem” (Wydawnictwo WBPiCAK). W kategorii literatury dziecięcej nagrodzono tradycyjnie zarówno autora jak i ilustratora. Tegorocznymi laureatkami zostały Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst) oraz Marianna Sztyma (ilustracje) za książkę „Tkaczka chmur” (Albus). „Tkaczka chmur” to utkana na kanwie baśni opowieść o śmierci dziecka i symbolicznej wędrówce przez etapy żałoby. „Ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy” – napisano o książce na stronie Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

W kategorii książki o tematyce warszawskiej nagrodę otrzymał Błażej Brzostek za książkę „Wstecz. Historia Warszawy do początku” (Muzeum Warszawy). „Pisanie książek jest zadaniem bardzo poruszającym, ponieważ książki są jak dzieci. Książka żyje swoim własnym życiem. Może ja jestem jej autorem, ale książka żyje w odbiorze, w tym co o niej mówią i jak ją czytają inni. W tym sensie ona nie jest moją własnością, a ja nie jestem jej autorem. Dlatego obiecuję, że pogłaszczę książkę na półce i przekażę jej podziękowania” – zaznaczył historyk.

W tym roku po raz pierwszy przyznano także nagrodę w kategorii komiks i powieść graficzna. Laureatkami zostały Wanda Hagedorn (tekst) i Ola Szmida (ilustracje) za komiks „Twarz, brzuch, głowa” (Kultura Gniewu). „W swoim memuarze graficznym Wanda Hagedorn opowiada na nowo historię ukobiecania – procesu społecznej tresury do bycia kobietą i różnych wymiarów rozgrywania ciała. Siłą tej opowieści jest gniew, ale też autoironia i dystans, które pozwalają autorce postawić pytania o jej własną pozycję i spojrzeć krytycznie, ale nie bez czułości, na własne neurozy, zaangażowania i role społeczne. Wszystko to wzmocnione szorstką, zaczepną kreską Oli Szmidy” – napisano o komiksie na stronie Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Podczas gali przyznany został tytuł warszawskiego twórcy. Tegorocznym laureatem został poeta, eseista i tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej Piotr Sommer. „Wyczytałem w internecie, że ta nagroda jest za całokształt. Pomyślałem sobie, że jak to jest za całokształt, to ten cały kształt musiał się podobać” – powiedział Sommer. „Kłopot polega na tym, że mnie się podoba moja żona całokształtnie, jeszcze parę osób podoba mi się całokształtnie, jeśli natomiast miałbym zahaczyć o samego siebie, to nie wiem, czy się zdołam przekonać do całego kształtu własnego” – mówił. „Nie wiem zresztą, czy będę próbował, bo ten kształt świata, do którego tak miło się przyzwyczailiśmy, tak się rozwala krok za krokiem i może coś jeszcze z tego będzie” – powiedział.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent, Tadeusz Boy-Żeleński, Pola Gojawiczyńska czy Maria Kuncewiczowa.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 r., kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawski Twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki. Wśród laureatów i laureatek nagrody znajdują się m.in. Józef Hen, Marek Nowakowski, Janusz Głowacki, Janusz Tazbir, Joanna Kulmowa, Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Hanna Krall, Ewa Lipska, Łukasz Orbitowski, Justyna Bednarek, Anna Bikont oraz Jakub Żulczyk.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna