Aktualności

okładka książki
27.11.2023

Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku 2023. Laureatem został Sławomir Łotysz, autor książki „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” wydawnictwa Universitas. Gala wręczenia Nagrody Moczarskiego odbyła się wczoraj w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Gala tegorocznej imprezy odbyła się w niedzielę wieczorem w stołecznej Bibliotece Narodowej.

Laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego (1907-1975).

W konkursie startowały autorskie prace historyczne, dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Celem konkursu jest popularyzacja książki historycznej oraz osoby patrona, autora „Rozmów z katem” Kazimierza Moczarskiego. Na początku listopada ogłoszono tytułu nominowanych 10 książek ze 104 zgłoszonych do konkursu.

Ołówek Kazimierza Moczarskiego, czyli Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, przyznano Marcie Grzywacz za książkę „Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbrück”, wydaną przez W.A.B.

W tym roku Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego tworzyli uczennice i uczniowie z 15 szkół ponadpodstawowych m.in. z Warszawy, Bielska-Białej, Gorzowa Wlkp., Krakowa, Krosna, Łodzi, Polic, Radomia, Strzelina, Suwałk i Szczekocin.

Podczas gali odbyła się licytacja książek pochodzących ze zbiorów emigracyjnych księgarzy i wydawców Aleksandry i Jerzego Kulczyckich. Wystawiono m.in. pierwsze wydanie książki gen. Władysława Andersa „Bez ostatniego rozdziału” (1949) z dedykacją autora dla Prezydenta RP, Augusta Zaleskiego, wydaną przez Katolicki Ośrodek Wydawniczy Veritas w Londynie „Armię podziemną” Tadeusza Bora-Komorowskiego (1951) oraz pierwszy numer „Kultury”, wydany przez Instytut Literacki w Rzymie w 1947 r. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na działalność statutową Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

Fundatorem nagród i organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa. Współorganizatorem konkursu jest Dom Spotkań z Historią (DSH) oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Patronem Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego jest Muzeum Historii Polski. Wybór dokonany jest z dziesięciu książek nominowanych przez jury składające się z naukowców i publicystów.

źródło: PAP, Maciej Replewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna