Aktualności
Zdemontowana drewniana willa poety i prozaika Jalu Kurka, stojąca do niedawna w miejscowości Naprawa obok wjazdu do tunelu w ciągu nowej Zakopianki, jest odbudowywana w nowym miejscu. Zabytek kolidował z nową trasą S7, dlatego zdecydowano o jego przeniesieniu.
Jak przekazała w środę rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut, rozbiórka domu pisarza zakończyła się w lutym bieżącego roku, a wszystkie drewniane elementy zostały zakonserwowane. Rozebrany budynek w częściach był zdeponowany w magazynie. Aktualnie odtwarzany jest na działce wskazanej przez wójta gminy Naprawa, na podstawie porozumienia zawartego z GDDKiA.
„Przed rozpoczęciem budowy S7 Lubień–Rabka Zdrój, dom Jalu Kurka został wykupiony przez GDDKiA. Ma wartość kulturową, więc warto go zachować. By tak się stało, GDDKiA podpisała z wójtem gminy Jordanów porozumienie, na podstawie którego Generalna Dyrekcja przeniosła i odtwarza dom poety i pisarza w innym miejscu, ale na terenie tej samej miejscowości. W końcu jedną z najsłynniejszych powieści pisarza jest »Grypa szaleje w Naprawie«” – dodała Mikrut.
W postawionym na nowym miejscu zabytku, lokalne władze chcą urządzić miejsce pamięci Jalu Kurka. Część domu ma być też przeznaczona na bibliotekę oraz działalność kulturalną.
Jalu Kurek urodził się 27 lutego 1904 r. w Krakowie. Otrzymał imię Franciszek, ale już od dzieciństwa przylgnęło do niego przezwisko Jalu. Pisarz początkowo używał tego przezwiska, jako pseudonimu literackiego, a w końcu urzędowo zmienił swoje imię. Ukończył filologię polską i romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował także w Neapolu.
Jalu Kurek należał do grupy literackiej Awangardy Krakowskiej. Zasłynął z powieści „Grypa szaleje w Naprawie” oraz „Księga Tatr”. Częstym wątkiem w jego twórczości był Kraków, Tatry i Podhale. Zajmował się również tłumaczeniem literatury włoskiej na język polski.
Pod koniec lat 50. Jalu Kurek wybudował na miejscu starej chałupy swojej matki w Naprawie drewniany dom w stylu zakopiańskim. Pisarz zmarł 10 listopada 1983 r. w Rabce-Zdroju.
źródło: Szymon Bafia, PAP