Aktualności

fot. YouTube / buchmesse
21.10.2022

Przemówienie prezydenta Zełenskiego na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie

Podczas przemówienia online na dorocznych Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do literatów o jak najszersze opisywanie „terroru” narzuconego Ukraińcom przez Rosję. „Wiedza rozjaśnia” – mówił Zełenski.

„Zamiast importować kulturę, Rosja importuje śmierć” – akcentował ukraiński prezydent w przemówieniu wyemitowanym podczas targów, na których prezentują się także ukraińscy pisarze.

„Dlatego proszę was o zrobienie wszystkiego, aby ludzie wiedzieli o terrorze, jaki Rosja sprowadziła na Ukrainę” – apelował ukraiński przywódca i podkreślał, że „wiedza rozjaśnia”.

„Książki, scenariusze, artykuły, raporty, tam są odpowiedzi na pytania” – przekonywał. „Musimy być szczerzy: w Europie wciąż jest wiele osób publicznych, które zachęcają do »zrozumienia« Rosji. Ci ludzie są obecni w różnych sferach: polityce, biznesie, organizacjach pozarządowych i mediach. Jak to możliwe? Jedyną odpowiedzią na to pytanie jest brak wiedzy”.

Mimo wielu trudności do Frankfurtu przyjechała grupa ukraińskich pisarzy; oczekuje się, że w sobotę udział w imprezie weźmie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

„Nie wstąpiłem do wojska, ale możemy walczyć naszą sztuką. Musimy tu być, aby reprezentować Ukrainę” – mówił agencji AFP ilustrator Ołeh Gryszczenko. Opowiadał, że podróżował autobusem 17 godzin razem z meblami i książkami, które trudno było wywieźć z Kijowa, gdyż miasto jest cały czas narażone na rosyjskie ataki rakietowe.

W rozpoczętych we wtorek pięciodniowych targach bierze udział 46 ukraińskich wydawców, a także wielu autorów. Ukraińscy artyści podkreślają, że ich udział w tego typu wydarzeniach jest niezbędny po to, aby przeciwdziałać rosyjskim próbom wymazania tożsamości ich kraju.

„Wiele osób nic nie wiedziało o Ukrainie, a teraz mamy szansę pokazać im, czym jest Ukraina” – mówiła jedna z ilustratorek Anna Sarwira. „Przez długi czas byliśmy w cieniu Rosji. Staramy się to zmienić” – dodałą.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna