Aktualności

fot. Facebook / Festiwal Góry Literatury 2015-2021

Każdy, kto jeszcze nie wie, jak spędzi wakacje, powinien rozważyć wzięcie udziału w jednym z festiwali literackich, które latem odbędą się w Polsce. Żebyście nie pogubili się w ich bogatej ofercie, wybraliśmy kilka imprez, które wydają się nam najciekawsze.

Festiwal Miłosza (7-10 lipca)

Literackie wakacje rozpoczną się od poezji. Tegoroczny Festiwal Miłosza w Krakowie odbędzie się pod hasłem „Rodzinna Europa”. To sprawia, że oczy organizatorów zwrócą się w stronę Białorusi, Ukrainy i reszty Europy Środkowo-Wschodniej, a wśród gości znajdą się m.in. poeta i tłumacz Andrej Chadanowicz, światowej sławy historyczka Europy Środkowej i Wschodniej Marci Shore, a także kilkoro ukraińskich poetów i poetek. Jeśli chodzi o polskich autorów, to jest ich zbyt wielu, by próbować ich wymienić. Wspomnijmy zatem tylko o spotkaniu kawowym z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Zuzanną Bartoszek, Jerzym Jarniewiczem, Małgorzatą Lebdą, Krzysztofem Siwczykiem i Dariuszem Sośnickim.

http://miloszfestival.pl/

Zakopiański Festiwal Literacki (8-10 lipca)

Chyba nikomu nie brakuje pretekstów, by latem udać się do Zakopanego. Dokładamy do nich jeszcze jeden – Zakopiański Festiwal Literacki, którego siódma edycja odbędzie się już w dniach 8-10 lipca. W tym roku organizatorzy zaprezentują program pod hasłem „Na tatrzańskim szlaku literatury". Ma to oczywiście na celu nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyli m.in. tak różni twórcy jak Witkacy, Jan Kasprowicz, Karol Szymanowski, Zofia Stryjeńska czy Kornel Makuszyński. Mimo to festiwal nie został powołany po to, aby żyć przeszłością. Zaświadczyć o tym może obecność licznych, zupełnie współczesnych pisarzy, którzy w lipcu pojawią się w Zakopanem. Są wśród nich m.in. Grzegorz Kasdepke, Zośka Papużanka, Jędrzej Morawiecki, Barbara Caillot, Tomasz Jastrun, Anna Janko czy Wojciech Bonowicz. Podczas festiwalu zostanie przyznana Literacka Nagroda Zakopanego dla książek o tematyce górskiej lub związanych z Zakopanem. Jednym z patronów imprezy jest Instytut Książki.

https://literackifestiwal.zakopane.eu/ 

Rabka Festival (13-16 lipca)

Obowiązkowy punkt w letnim kalendarzu miłośników literatury dziecięcej. Festiwal odbywający się już po raz dziewiąty w Rabce-Zdroju obfituje w wydarzenia zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych uczestników – w tym roku jest ich łącznie aż 62. Udział w imprezie potwierdzili m.in. tacy polscy twórcy jak Barbara Gawryluk, Sasza Hady, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Olech, Renata Piątkowska, Jolanta Richter-Magnuszewska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Wasilkowska, Elżbieta Wasiuczyńska i Agnieszka Wolny-Hamkało, a także zagraniczni: Elina Ellis (Ukraina/Wielka Brytania), Iva Prochazkova (Czechy), Julius Keleras i Vanda Padimanskaite (Litwa) oraz Andreas Sparring i Per Gustavsson (Szwecja), którzy wezmą udział w spotkaniach razem z tłumaczami. Utwory „na dobranoc” będą czytać Patryk Cebulski, Juliusz Chrząstowski, Maria Kowalska i Jerzy Stuhr. Co istotne, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, choć na niektóre z nich trzeba się wcześniej zapisać przez internet. Polecamy tym bardziej, że Instytut Książki objął festiwal swoim patronatem.

https://www.rabkafestival.pl/ 

Festiwal Góry Literatury (13-21 lipca)

Organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk Festiwal Góry Literatury nie odbywa się w jednej miejscowości, ale w kilku – za to wszystkich położonych w na Dolnym Śląsku (Nowa Ruda, Ludwikowice, Radków, Zamek Sarny, Zamek Książ, Świdnica, Sokołowsko). Co wyróżnia to wydarzenie, oczywiście poza stemplem jakości polskiej noblistki i malowniczymi okolicznościami przyrody? Z pewnością obecność międzynarodowych gwiazd literatury, takich jak Richard Flanagan czy Marieke Lucas Rijneveld oraz duża i bardzo różnorodna rozpiętość wydarzeń – obok dyskusji, spotkań autorskich i seminariów, w programie znajdziemy także wystawy, pchli targ czy koncerty takich wykonawców jak Hania Rani, Raz Dwa Trzy, Natalia Przybysz, Wilki, a nawet legendarny czeski zespół The Plastic People of the Universe.

https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/ 

Plener Literacki w Gdyni (15-17 lipca)

Co robić w Trójmieście w dniach 15-17 lipca? Odpowiedź jest prosta – spotkać się z Łukaszem Orbitowskim, prof. Jerzym Bralczykiem, Zytą Rudzką, Krystyną Kurczab-Redlich, Grzegorzem Kasdepke, Tomaszem Stawiszyńskim, Karoliną Sulej i szeregiem innych autorów, którzy będą gościć na Plenerze Literackim w Gdyni. Co oczywiste, przez te trzy dni lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Częścią Pleneru Literackiego będą także targi książki, w których weźmie udział ponad 80 wydawnictw. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a o ich jakości nich poświadczy patronat Instytutu Książki nad imprezą.

http://historiaikultura.pl/plener-literacki-w-gdyni/

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki (15-17 lipca – Gdynia, 23-24 lipca Sopot, 26-28 lipca – Katowice)

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki to impreza, która odbywa się w miesiącach od maja do października łącznie w sześciu polskich miastach: Gdyni, Sopocie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Lublinie. Na wakacje przypadają trzy miejsca i trzy terminy. I nawet jeśli raczej nie są to imprezy, na które ludzie przyjeżdżają z odległych zakątków Polski, będąc w okolicy z pewnością warto o jedną z nich zahaczyć, szczególnie jeśli ma się pod opieką najmłodszych. Wśród autorów, z którymi w tym roku mają okazję spotkać się uczestnicy festiwalu w sześciu miastach znaleźli się m.in. Justyna Bednarek, Sylwia Chutnik, Joanna Jagiełło, Sylwia Chutnik, Ilona Wiśniewska czy Leszek K. Talko, a także kilkoro gości z zagranicy, takich jak Malin Falch, Jørn Lier Horst czy Kristin Roskifte.

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/ 

Stolica Języka Polskiego (7-13 sierpnia)

Festiwal Stolica Języka Polskiego, który dzięki poczuciu humoru organizatorów odbywa się w Szczebrzeszynie (i Zamościu), w ostatnich latach zdążył zaskarbić sobie sympatię czytelników w całej Polsce. Pewnie częściowo dlatego, że chyba jako jedyna tego typu impreza w Polsce, jest on poświęcony nie tyle literaturze, ile językowi. Dlatego oprócz spotkań autorskich, podczas tych kilku sierpniowych dni na Roztoczu, obok licznych spotkań autorskich odbywają się także panele poświęcone językowi, szczególnie językowi debaty publicznej. To jednak oczywiście nie wszystko, gdyż w Szczebrzeszynie i Zamościu nie brakuje także koncertów i różnej maści wydarzeń artystycznych. Wśród gości tegorocznej Stolicy Języka Polskiego znalazły się takie postacie jak Małgorzata Rejmer, Wojciech Chmielarz, Anda Rottenberg, Mikołaj Grynberg, Oksana Zabużko czy prof. Ryszard Koziołek.

https://stolicajezykapolskiego.pl/ 

Patrząc na Wschód (11-14 sierpnia)

Organizatorzy festiwalu odbywającego się w pięknej Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą nie podali jeszcze pełnego programu imprezy, ale zapowiedzieli, że pojawią się na nim m.in. takie postacie, jak Adam Robiński, Jędrzej Morawiecki, Leon Tarasewicz, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Wojciech Jagielski czy Artur Domosławski. Formuła wydarzenia jest jednak na tyle atrakcyjna, że z powodzeniem można planować pobyt jeszcze przez ogłoszeniem szczegółowego harmonogramu. W końcu równie ważnym argumentem jest tutaj malownicze miejsce na Suwalszczyźnie, w którym odbywa się festiwal, znajdujące się gdzieś pomiędzy Wschodem a Zachodem.

https://www.facebook.com/festiwalpatrzacnawschod 

Literacki Sopot (18-21 sierpnia)

11. edycja festiwalu Literacki Sopot jest poświęcona Irlandii. Nie oznacza to jednak, że wszystkie spotkania będą podporządkowane jednemu tematowi. Anna Bikont, Dominika Słowik, Urszula Honek, Piotr Paziński czy Łukasz Barys raczej skupią się w rozmowach z prowadzącymi i czytelnikami na innych kwestiach. Na festiwalu z pewnością nie zabraknie jednak całej gamy irlandzkich autorów, wśród których zwracają uwagę takie nazwiska jak Collum McCann, Lucy Caldwell czy Sebastian Barry. Największą literacką gwiazdą sierpniowej imprezy będzie jednak prawdopodobnie Amerykanka Elizabeth Strout, autorka takich powieści jak „Olive Kitteridge” czy „Mam na imię Lucy”. Cóż więcej dodawać – program festiwalu jest bogaty i ciekawy, a samego pobytu w Sopocie chyba nie trzeba nikomu polecać. 

https://literackisopot.pl/ 

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu (20 sierpnia)

To tylko jedna noc, nie zaś cały festiwal, a w dodatku w momencie kiedy piszemy te słowa nie są jeszcze znane żadne szczegóły programu. Mimo to warto o Europejskiej Nocy Literatury wspomnieć. Po pierwsze dlatego, że brakuje w tym zestawieniu innej imprezy odbywającej się we Wrocławiu, a po drugie dlatego, że dzięki poprzednim edycjom wiemy, iż ta impreza to bardzo ciekawy sposób na spotkanie z literaturą. Tematem tegorocznej edycji jest hasło „Temat rzeka”, a jej kuratorem został Michał Rusinek.

https://nocliteratury.pl/

Miedzianka Po Drodze (26 sierpnia-03 września)

W tym roku poświęcony literaturze faktu Miedzianka Fest powraca w nowej formule jako Miedzianka Po Drodze. Tak jak w latach poprzednich, festiwal będzie składał się ze spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, spacerów i zajęć poświęconych najmłodszym, jednak tym roku będzie to wydarzenie wędrowne, każdego dnia odbywające się w innym miejscu. Organizatorzy twierdzą, że formuła festiwalu w ruchu pozwoli zmniejszyć jego ślad ekologiczny, a także antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. Kolejne dni festiwalowe odbędą się po kolei w Gliwicach, Raciborzu, Nysie, Opolu, Złotym Stoku, Pleszewie oraz Sierosławiu w Gminie Tarnowo Podgórne.

http://instytutr.pl/miedzianka-po-drodze/