Aktualności

grafika promująca projekt
18.01.2019

Projekt edukacyjny dla dzieci „Nasza Mała Biblioteka”

 „Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami.

Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym  książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach w Słowenii.

Po sukcesie „Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży. Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski. W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” będzie realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura. Liderem i koordynatorem projektu pozostaje KUD Sodobnost International ze Słowenii.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek i przekonanie ich, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Organizatorzy dbają, by do rąk dziecka trafiły książki wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim.

Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt „Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc. W jaki sposób? Zaprezentowane zostało sześć godnych polecenia książek.

Przy wyborze kierowano się ich walorami literackimi, poznawczymi i plastycznymi. Wybrano książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi. Z Polski: Przemysława Wechterowicza „Jajko czy kura?” i „Proszę mnie przytulić”, ze Słowenii Petera Svetiny „Magiczny pierścień” oraz Majdy Koren „Ugotuj mi bajkę!”, z Estonii Hilli Rand „Biały jak śnieg i Czarny jak węgiel” oraz z Łotwy Martinsa Zutisa „Odkrycie, którego nie było” (roboczy tytuł polskiego wydania).

Razem z książkami każdy uczestnik otrzyma „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek i pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.

Oprócz ciekawych książek i materiałów edukacyjnych uczestnicy projektu „Nasza Mała Biblioteka” będą mieli okazję wziąć udział w organizowanych przez wydawnictwo Ezop spotkaniach autorskich, warsztatach, konkursach i zabawach.

Informacje o możliwości przystąpienia do projektu można znaleźć tutaj.

Instytut Książki dba o ochronę prywatności użytkowników i bezpieczeństwa przetwarzania ich danych osobowych oraz stosuje odpowiednie rozwiązania technologiczne zapobiegające ingerencji osób trzecich w prywatność użytkowników. Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych serwisów, oraz do celów statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Zamknij