Aktualności

06.05.2019

Profesor Mats Malm nowym sekretarzem Akademii Szwedzkiej

Akademia Szwedzka wybrała nowego stałego sekretarza. Został nim prof. Mats Malm, literaturoznawca i tłumacz, który jest członkiem tego gremium od czterech miesięcy. To właśnie będzie ogłaszał od tej pory przed kamerami nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla.

Oficjalnie profesor Mats Malm obejmie posadę stałego sekretarza w dniu 1 czerwca 2019 roku, zastępując tym samym Andersa Olssona, który pełni tę funkcję tymczasowo od 1 czerwca 2018 roku.

Urodzony w 1964 roku Mats Malm to profesor teorii literatury na Uniwersytecie w Göteborgu. W swej pracy doktorskiej zajmował się analizą teoretycznych aspektów odbioru poezji staronordyckiej w skandynawskim gotyku. Jest autorem książek na temat wczesnych powieści szwedzkich, okresu baroku, a także rozwoju badań literackich. W ostatnich latach skupił się na metodach badawczych służących do analizy dużych baz tekstowych. Malm jest szefem Szwedzkiego Banku Literatury, zajmującego się digitalizacją literatury szwedzkiej. W obrębie jego zainteresowań naukowych znajduje się również przekład.

To właśnie on w październiku br. przedstawi nazwiska twórców, którzy otrzymają noblowskie medale za 2018 i 2019 rok.