Aktualności

fot. Mirosław Kasprzyk
19.07.2021

Prof. Maria Poprzęcka laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki

Prof. Maria Poprzęcka została laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki. Prestiżowe wyróżnienie przyznano prof. Poprzęckiej za całokształt osiągnięć, ze szczególnym uwzględnieniem tomu esejów „Impas. Opór, utrata, niemoc w sztuce”.

„Jest nam bardzo miło poinformować, iż tegoroczną laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki, została prof. Maria Poprzęcka, wybitna historyczka i krytyczka sztuki, członkini Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury (MCK). Prestiżowe wyróżnienie przyznano za całokształt osiągnięć, ze szczególnym uwzględnieniem tomu esejów »Impas. Opór, utrata, niemoc w sztuce«„ – napisano na stronie MCK w Krakowie.

Przypomniano, że Nagroda im. Kazimierza Wyki przyznawana jest od 1980 r. w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki, historii literatury i należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. „Jest bardzo wysoko oceniana zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców” – czytamy w informacji.

Fundatorami nagrody są Marszałek Województwa Małopolskiego i Prezydent Miasta Krakowa.

„Prof. Maria Poprzęcka interesuje się głównie malarstwem XIX i XX w., sztuką nowoczesną, migracjami obrazów, ich »długim trwaniem«, związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. Wieloletnia dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, aktualnie wykładowczyni Kolegium »Artes Liberales« Uniwersytetu Warszawskiego” – napisano na stronie MCK.

Zaznaczono, że „w jej dorobku królują eseje, m.in. »Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka« (2012), »Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa« (2008)”.

Przypomniano, że prof. Poprzęcka jest także laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseju.

„W 2003 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski »za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej«, a w roku 2012 otrzymała złoty medal »Zasłużony Kulturze Gloria Artis« za zasługi w zakresie ochrony dziedzictwa” – czytamy w informacji.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna