Aktualności

materiały Muzeum Pana Tadeusza
24.10.2018

Prezentacja rękopisu „Dziejów grzechu” w Muzeum Pana Tadeusza

W ramach nowego cyklu w sezonie 2018/2019 zaprezentowane zostaną w Muzeum Pana Tadeusza rękopisy znanych utworów polskich pisarzy przechowywane na co dzień w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Pierwszym z nich będą Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego. Pokazowi rękopisu towarzyszył będzie wykład wrocławskiego filologa prof. Bogusława Bednarka.

Ukończona w Nałęczowie, opublikowana w wydaniu książkowym w 1908 r. powieść to wyjątkowy utwór w dorobku Żeromskiego. Oto po raz pierwszy (i ostatni) główną bohaterką autor uczynił kobietę. Dzieje Ewy Pobratyńskiej zyskały niezwykłą popularność wśród czytelników, a także filmowców. Wiązało się to z erotyczną aurą, jaka roztaczała się nad książką, a także skandalem, jaki wywołała jej publikacja. Mówiono, że tę „powieść seksualną” „czyta się ze wstrętem i odkłada z poczuciem ulgi”. Popularność utworu próbował wykorzystać świat filmu – już w 1911 roku Antoni Bednarczyk przeniósł prozę Stefana Żeromskiego na ekran. Była to zresztą pierwsza w historii polskiego kina ekranizacja utworu literackiego.

Pokazowi rękopisu Dziejów grzechu towarzyszył będzie wykład prof. Bogusława Bednarka, urodzonego w Makowie Podhalańskim absolwenta Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Bednarek nazywany jest „legendą wrocławskiej polonistyki”. Bednarek znany jest studentom jako dydaktyk w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej, zaś szerszej publiczności jako współautor programu telewizyjnego „Labirynty kultury”, powstającego od 1995 do 2008 r. we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej.

Spotkanie, które odbędzie się w sobotę 27 października 2018 o godzinie godzinie 17.00 w Muzeum Pana Tadeusza, zatytułowane jest W kręgu „Dziejów grzechu” Stefana Żeromskiego.

Program:

27–28 października 2018 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
„Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego 
– prezentacja rękopisu
wstęp wolny

27 października 2018 (sobota), godz. 17.00
„W kręgu »Dziejów grzechu« Stefana Żeromskiego”
– wykład prof. Bogusława Bednarka
wstęp wolny

***

Muzeum Pana Tadeusza

Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Rynek 6, 50–106 Wrocław