Aktualności

18.10.2019

Prezentacja książki Janusza Korczaka w Instytucie Polskim w Budapeszcie

Prezentacja książki Janusza Korczaka „Józki, Jaśki i Franki” odbyła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie z udziałem przedstawicieli Węgierskiego Towarzystwa Pedagogicznego, które książkę wydało. Publikację przekładu wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

„Postanowiliśmy wydać tę książkę, bo uważamy, że ma bardzo bogate przesłanie pedagogiczne, np. że dziecka nie można sądzić po pozorach, trzeba spróbować je poznać i patrzyć na nie jak na człowieka, starać się zrozumieć jego motywacje, a także należy próbować angażować dziecko w podejmowanie decyzji dotyczących jego życia, zamiast decydować nad jego głową, bo ono bardzo dobrze potrafi ocenić sytuację” - powiedziała PAP Eva Makai z Węgierskiego Towarzystwa Pedagogicznego, redaktorka książki.

Prezes Towarzystwa Laszlo Trencsenyi zaznaczył na prezentacji, że uważa ono za swoje powołanie doprowadzenie sytuacji, że książki Korczaka będą dostępne dla każdego.

Podczas prezentacji książki w dyskusji na temat dorobku Korczaka uczestniczyły oprócz przedstawicieli Węgierskiego Towarzystwa Pedagogicznego także tłumaczki: Patricia Paszt, która przełożyła „Józków, Jaśków i Franków”, oraz Marta Mocsai-Karaba, która przełożyła „Króla Maciusia I”.

Książka ukazała się przy wsparciu m.in. Instytutu Książki, Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Fundacji im. Felczaka, Gminy Izraelickiej na Węgrzech oraz samorządu VII dzielnicy Budapesztu.

[źródło: PAP, Małgorzata Wyrzykowska]