Aktualności

09.05.2022

Premiera „Krawca” Sławomira Mrożka w Teatrze Telewizji

W Teatrze Telewizji 9 maja odbędzie się premiera współczesnej adaptacji „Krawca” Sławomira Mrożka w reżyserii Marka Bukowskiego. Wystąpią, m.in.: Artur Żmijewski, Maria Dębska i Danuta Stenka.

„Krawiec” to opowieść o naszej cywilizacji, w której stawia się na młodość i piękno, zapominając o tym, że w los człowieka wpisana jest śmiertelność. „Tytułowy Krawiec niczym Mefistofeles obiecuje wieczną młodość, doskonały wygląd, zabierając jednak tożsamość” - czytamy w przesłanej informacji.

Spektakl Bukowskiego stawia pytania o to, co jest prawdziwe, a co fałszywe, czym jest pogoń człowieka za doskonałym wyglądem i jak kształtuje ona nasze życie. „Czy możemy się wyzbyć naszego człowieczeństwa i zapomnieć choćby o macierzyństwie? O tym opowie nowoczesne, pełne zaskakujących rozwiązań scenicznych przedstawienie” - zapowiedziano.

„To wielkie show, gdzie odbywa się prezentacja najnowszego dzieła doktora Krawca, największego celebryty wśród chirurgów plastyków. Stare zamienia się w nowe, a nowe pozostaje w służbie starego. Tak to się toczy od wieków” - napisano o spektaklu.

Zaznaczono, że w przedstawieniu Krawiec ma inny, ukryty cel. „Nowy kanon piękna, nowy wzorzec, ideał, jakim jest Nana, to za mało. Chodzi o coś więcej, o szycie nowej tożsamości z ludzkiej skóry” - napisano. „To marzenie Krawca, które właśnie się wypełnia” - wyjaśniono.

Sławomir Mrożek (ur. 1930) napisał „Krawca” w 1964 r., tuż po „Tangu”, i odłożył do szuflady. Sztuka dotarła do widzów z kilkunastoletnim opóźnieniem (pierwodruk w „Dialogu” w 1977 r.). Prapremiera „Krawca” odbyła się 20 października 1978 r. w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Wyreżyserował ją Janusz Nyczak.

„»Krawiec« to sztuka ani błaha, ani nieudana – przeciwnie, wydaje mi się jedną z najlepszych sztuk, jakie napisał Mrożek między »Tangiem« a »Emigrantami«. Chyba nawet najlepszą” – napisał w rekomendacji do druku redaktor naczelny „Dialogu” Konstanty Puzyna.

Jak dotąd dla Teatru Telewizji adaptację sztuki Mrożka przygotował w 1997 r. Michał Kwieciński. Jego przedstawienie z udziałem Andrzeja Seweryna i Krzysztofa Globisza zaliczono do „Złotej Setki Teatru Telewizji”.

Reżyseria - Marek Bukowski. Scenografię zaprojektowała Agata Strużyńska, a kostiumy - Marta Grudzińska. Zdjęcia zrealizował Arkadiusz Tomiak.

Występują: Artur Żmijewski, Maria Dębska, Mariusz Bochniarz, Danuta Stenka, Maciej Mikołajczyk, Andrzej Popiel i Cezary Kazimierski.

Premiera – 9 maja o godz. 21 w TVP1.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna