Aktualności
Osiemnaście opowiadań kryminalnych, opisujących pracę w policji w wersji retro, współczesnej i wizji przyszłości, składa się na książkę „Stulecie Kryminału”, która jest już dostępna w księgarniach - podało Biuro Programu „Niepodległa”. Opowiadania zostały przygotowane na stulecie polskiej policji.
W lutym 2019 r. wystartował konkurs na opowiadanie „Stulecie polskiego kryminału” Biura Programu „Niepodległa” i Komendy Głównej Policji. Uczestnicy zmierzyli się z trzema kategoriami, udzielając odpowiedzi na pytania: jak wyglądała praca policji sto lat temu, z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś lub jak może wyglądać tropienie przestępców za kolejnych sto lat.
Do oceny nadesłano blisko 400 prac. „Po literackiej rywalizacji i wyłonieniu zwycięzców nadszedł czas na podsumowanie: lekturę najlepszych historii pełnych zbrodni” - napisano w informacji prasowej.
W środę do rąk czytelników trafił zbiór „Stulecie Kryminału”, wydany przez Czwartą Stronę. Zawiera on 18 opowiadań. „14 z nich to nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe, a 4 kolejne to teksty jurorów, uznanych autorów kryminałów: Anny Bińkowskiej, Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja i Roberta Małeckiego” - poinformowało Biuro „Niepodległa”.
„Imielski, Jędrusik, Kłosińska, Koncman, Kott, Lewandowska-Rosa, Lewandowski, Pawlak, Skorupski, Skręt, Spławska, Szuster, Weisbrodt, Woźniak - to nowe nazwiska w świecie polskiego kryminału. Niezwykle utalentowani przedstawiają obmyślone przez siebie fabuły, trzymając czytelnika w napięciu do ostatnich słów. Antologia to nie tylko fantastyczne doznanie literackie i sposób na świętowanie jubileuszu 100-lecia polskiej policji, lecz także okazja do realnej pomocy” - napisano w informacji Biura Programu „Niepodległa”.
Poinformowano, że zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]