Aktualności

19.06.2019

Prace najwybitniejszych polskich twórców komiksów w Berlinie

Od 27 czerwca na wystawie „100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury” w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie przez dwa miesiące będzie można oglądać prace najwybitniejszych polskich twórców komiksów: Grzegorza Rosińskiego, Janusza Christy, Papcia Chmiela.

Na wystawie „100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury” będzie można obejrzeć oryginalne plansze komiksowe z najbardziej popularnych polskich komiksów, m.in. z serii „Kajko i Kokosz”, „Thorgal”, „Tytus, Romek i A'Tomek”.

Ekspozycja przypomni również przedwojenne komiksy. To właśnie w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości, w gazetach pojawiły się pierwsze popularne historyjki obrazkowe: „Ogniem i mieczem, czyli przygody Szalonego Grzesia”, opowiadające o wojennych trudach polskiego żołnierza walczącego o niepodległość i osadzone na Śląsku „Przygody bezrobotnego Froncka”.

Po wojnie polski komiks odżył m.in. za sprawą czasopisma „Świat Młodych”. W tej młodzieżowej gazecie ukazywały się plansze komiksowe Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. Ich bohaterami byli Romek, A'Tomek i uczłowieczony szympans Tytus de Zoo.

W „Świecie Młodych” swoje komiksy drukowała również inna bohaterka wystawy, Szarlota Pawel, autorka opowieści o Jonku, Jonce i Kleksie.

W Berlinie będzie można zobaczyć również prace Tadeusza Baranowskiego (autora m.in. „Antresolki profesorka Nerwosolka”, „Skąd się bierze woda sodowa?” i „Podróży smokiem Diplodokiem”), Marka Szyszko (seria „Pilot śmigłowca”), Bogusława Polcha („Kapitan Żbik”, „Funky Koval”) i Janusza Christy. Ten ostatni pod koniec lat 50. XX w. zaczął rysować przygody marynarzy Kajtka i Koka, a w 1972 r. wojów Kajko i Kokosza.

Na wystawie „100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury” nie zabraknie także przykładów komiksów rysowanych przez Grzegorza Rosińskiego.

W 1968 roku Rosiński zaczął rysować komiksy z serii „Kapitan Żbik”, w latach 1976-78 był dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu „Relax”. Najbardziej znaną serią Rosińskiego jest „Thorgal”, cykl opowieści, który polski artysta wymyślił wraz z belgijskim scenarzystą Jeanem Van Hammem.

Wystawa będzie trwać od 27 czerwca do 27 sierpnia w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie przy ul. Burgstrasse 27.

Jej organizatorami są Galeria Polishcomicart.pl oraz Instytut Polski w Berlinie.

[źródło: PAP, Wojciech Przylipiak]