Aktualności

17.05.2023

Poznaliśmy uczestników programu rezydencjalnego Kraków-Québec

Dzięki programowi dwóch Miast Literatury UNESCO – Krakowowi i Québecowi – Radek Rak spędzi sierpień w Québecu, a kanadyjcki twórca Stéphane Pichera odwiedzi mieszkanie rezydencjalne krakowskiego Pałacu Potockich.

Dwa Miasta Literatury UNESCO – Québec i Kraków – po raz trzeci połączyły siły w ramach programu rezydencjalnego dla pisarzy, poetów i tłumaczy. W ramach współpracy wybrani twórcy korzystają z miesięcznych pobytów stypendialnych. Podczas gdy pisarz z Kanady będzie gościć w krakowskim Pałacu Potockich, wybrany autor z Krakowa spędzi miesiąc w pokojach gościnnych Maison de la littérature (Domu Literatury) w Québecu.

Radek Rak jest pisarzem i lekarzem weterynarii. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Jest laureatem Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022 za książkę „Agla. Alef” (Powergraph)”.

W trakcie pobytu w Québecu Rak zamierza kontynuować pracę nad cyklem „Agla” (tom drugi i trzeci), a także rozpocząć pisanie nowej książki o roboczym tytule „Nie ma chleba w mieście Emaus”. W zamyśle jest to polifoniczna powieść obyczajowa o polskiej prowincji ostatnich trzydziestu lat, poruszająca tematy wykluczenia, przemocy w szkole, przyczyn postępującej radykalizacji, a także zmian w podejściu do kwestii obyczajowych, religijnych i rodzinnych.

Stéphane Picher jest autorem i księgarzem. Wydał dwa zbiory poezji: „La naïveté de vivre” (Les éditions Le loup de gouttière, 2002) i „Le combat du siècle” (Les éditions du passage, 2018), nominowany do nagrody Prix des libraires du Québec w 2019 roku. Obecnie pracuje nad trzecim tomikiem pod roboczym tytułem „Retour sur terre”. W swojej twórczości za równie istotną uważa melodykę zdań, jak i ich znaczenie. Interesuje się kolażem i łączeniem go z poezją („blackout poetry” itp.). Jako redaktor współpracował z pismami „Lettres québécoises” i „Les Libraires”. „Le guide d’identification des fantômes” będzie jego pierwszą książką prozatorską.

Książkę, której tytuł można przetłumaczyć jako „Przewodnik: Jak rozpoznać ducha?” będzie osobistą opowieścią literacką, w której autor chce przedstawić wyobrażenia nieobecnych, które mimowolnie lub pośrednio stały się jego modelami. Te nieuchwytne postacie, które niczym zjawy nigdy nie znajdują się tam, gdzie powinny być, autor odnalazł u Melville’a, Cervantesa, Franquina, ale także w swoim drzewie genealogicznym.

źródło: Kraków Miasto Literatury UNESCO