Aktualności

20.04.2023

Poznaliśmy pierwsze szczegóły XII Europejskiej Nocy Literatury

Dwunasta odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia we Wrocławiu. Kuratorką tegorocznej edycji została Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią książki połączy hasło „Gabinet osobliwości”.

Europejska Noc Literatury w niestandardowy sposób promuje czytelnictwo i najlepszą europejską literaturę już od dziesięciu lat. Formuła ENL-u od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: to święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach najciekawszych polskich aktorów i aktorek, a przy okazji odwiedzić nietypowe przestrzenie miasta, często na co dzień niedostępne dla odwiedzających.

Od 2018 roku za koncepcję programową wydarzenia odpowiedzialny jest kurator bądź kuratorka. Dotychczas książki i tematy wybierali: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller oraz literaturoznawca Michał Rusinek.

Program XII edycji Europejskiej Nocy Literatury przygotowała Sylwia Chutnik, pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa. Tematem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony wydarzenia, jest „Gabinet osobliwości”.

– Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie? – mówi Sylwia Chutnik. – W transgresji, przekroczeniu, czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Zmiana często oznacza łamanie zasad. To romantyczny zryw, kiedy wbrew wszystkiemu poszukujemy siebie, zestawiamy to, co wydaje się nie pasować do siebie i dzięki temu otrzymujemy nowe znaczenia.

XII edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku.

Więcej informacji na stronie nocliteratury.pl oraz w kanałach społecznościowych wydarzenia.

Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.