Aktualności

17.06.2019

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Cypriana Norwida

We wrześniu poznamy laureatów XVIII edycji Nagrody im. Cypriana Norwida, która przyznawana jest w czterech kategoriach: Literatura, Muzyka, Teatr, Sztuki plastyczne. W pierwszej z nich nominowano Wiesława Myśliwskiego, Katarzynę Pochmarę-Balcer i Adriana Sinkowskiego.

O statuetkę w kategorii Literatura zawalczy prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy Wiesław Myśliwski za książkę „Ucho igielne”. To poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Nominację otrzymała również absolwentka filozofii i filologii węgierskiej Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia” – debiutancką powieść, która zmusza czytelnika do refleksji na temat współczesnych autorytetów i stosunku człowieka do natury. Kapituła doceniła również poetę Adriana Sinkowskiego za tomik wierszy o nieustannym przypominaniu sobie minionego czasu – „Atropina”.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest za całokształt twórczości („Dzieło życia”) oraz za dzieło lub kreację powstałe w minionym roku (w dziedzinie literatury, muzyki, sztuk plastycznych i teatru).

Laureatów poznamy na gali wręczenia nagród, która odbędzie się 23 września 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyk współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarz i znakomity pedagog – Adam Myjak – odbierze tegoroczną Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia”.

W tym roku Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznane zostaną po raz 18. Laureaci, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną medalami pamiątkowymi.