Aktualności

21.12.2021

Poznaliśmy hasło Tygodnia Bibliotek 2022

Wczoraj Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wybrał hasło promujące XIX Tydzień Bibliotek. Przyszłoroczna edycja imprezy odbędzie się pod hasłem "Biblioteka – świat w jednym miejscu".

Zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, hasło odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie.

Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?). (...) Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki” – czytamy na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W przyszłym roku Tydzień Bibliotek odbędzie się w dniach 8-15 maja.