Aktualności

06.09.2022

Poznaliśmy finalistów Solarpunkowego Konkursu Fikcji Klimatycznej 2022

Poznaliśmy finalistów ogólnopolskiej edycji Solarpunkowego Konkursu Fikcji Klimatycznej, organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe przy okazji trwającego Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. 

W konkursie mogły wziąć udział osoby, które przesłały na adres organizatorów tekst utrzymany w konwencji opowiadania science fiction lub fikcyjnego reportażu, przedstawiającego futurystyczną wizję dotyczącą klimatu. Jak twierdzą organizatorzy, większość tekstów nadesłanych na konkurs to świetne opowiadania, ale wśród nadesłanych prac były także teksty eksperymentujące z formą. 

Organizatorzy twierdzą, że właściwe wszystkie nadesłane prace są próbami odnalezienia drogi wyjścia z postępującego kryzysu klimatycznego. W ich wizjach za zmianę odpowiedzialny był przypadek, czasami naukowe odkrycie, a nawet boska interwencja, ale najczęściej – wspólnota.

Spośród nadesłanych tekstów kapituła wybrała trzy, które znalazły się w finale konkursu. Są to:

- „Projekt Sextus Elementum” Aleksa Wilka
- „Ruiny dawnego świata” Aleksandra Gieszcza
- „Zmiany od podstaw” Aleksandry Olchowik

Ostateczną decyzję kapituły poznamy już 12 września o 20:30 podczas gali wręczenia Nagród Planety Lema w ICE Kraków Congress Centre.

Dla autorów najlepszych tekstów organizatorzy przewidzieli następujące nagrody:

- Nagroda za pierwsze miejsce: 1500 zł brutto.
- Nagroda za drugie miejsce: 1000 zł brutto.
- Nagroda za trzecie miejsce: 500 zł.

Tegoroczny Festiwal Bomba Megabitowa organizowany przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema z Warszawy, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków odbywa się w dniach 5-12 września. To już druga edycja imprezy łączącej kulturę, technologię i naukę – w tym roku poświęcona jest ona tematyce kryzysu klimatycznego.

źródło: Krakowskie Biuro Festiwalowe