Aktualności

08.11.2022

Poznaliśmy finalistów Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała 5 prac, które będą konkurować o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego wydanego w Polsce w 2021 roku.

Na posiedzeniu 3 listopada br. w Łodzi Kapituła Nagrody dokonała wyboru 5 najlepszych książek humanistycznych, spośród 61 nadesłanych na konkurs. Członkowie Kapituły orzekli, że w finale VIII edycji znalazły się następujące pozycje wydane w Polsce w 2021 r.:

dr Maria Ferenc „Każdy pyta, co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie" wydana i zgłoszona przez Żydowski Instytut Historyczny,

dr hab. Agnieszka Gajewska „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia" wydana przez Wydawnictwo Literackie, zgłoszona przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

dr hab. Magdalena Koźluk „Pierre Jacquelot: L'Art de vivre longuement sous le nom de Medee" wydana przez Classiques Garnier, zgłoszona przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego,

dr Maciej Świerkocki „Łódź Ulissesa" wydana przez Wydawnictwo Officyna, zgłoszona przez Zakład Literatury i Kultury Brytyjskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego,

dr hab. Cezary Wąs „Cień Boga w ogrodzie filozofa. Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chory" wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Instytut Historii Sztuki, zgłoszona przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor zwycięskiej pozycji, która zostanie wyłoniona z finałowej piątki, otrzyma od Uniwersytetu Łódzkiego 50 tysięcy złotych na dalszy rozwój naukowy. Uroczysta gala wręczenia nagrody 29 stycznia 2023 r w Łódzkiej Filharmonii.

***

Do konkursu dzieła zgłaszają uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każdego roku Kapituła Nagrody wskazuje 5 najlepszych prac z takich obszarów jak m.in.: filozofia, historia, psychologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa.

Od początku istnienia konkursu niemal 130 polskich jednostek badawczych zgłosiło do oceny 490 pozycji. Dotychczasowi laureaci nagrody to: prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło oraz dr hab. Zbigniew Szmyt.