Aktualności
Dziś w Instytucie Polskim w Rzymie odbędzie się spotkanie "Mówiona antologia poezji polskiej". Wieczór ma charakter pożegnania z Jarosławem Mikołajewskim, dyrektorem Instytutu od marca 2006 roku.
Do czytania polskich wierszy we włoskich przekładach Mikołajewski zaprosił tłumaczy, polonistów, poetów i wszystkich, dla których poezja polska jest ważna. Wieczór dedykowany jest tłumaczom i polonistom. Kilkorgu z nich, w imieniu ministra kultury i dzoedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, odchodzący dyrektor wręczy odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Praca z tłumaczami i wspieranie ich trudu było najważniejszą treścią mojej obecności w Rzymie. Choć nie jedyną: piękne projekty udało się naszemu zespołowi zrealizować w dziedzinie sztuki, muzyki, filmu, na obszarze wiedzy historycznej i społecznej. Lecz niespotykana dotychczas we Włoszech ekspansja polskiej literatury jest dla mnie źródłem największej satysfakcji, skomentował Mikołajewski decyzję o tym, by jego pożegnalne spotkanie wypełniło czytanie wierszy. Za tę kondycję polskich książek we Włoszech - dodał - jestem osobiście wdzięczny włoskim polonistom, którzy w wysiłku translatorskim i w kształceniu młodych tłumaczy widzę najważniejszy cel swoich działań.
Ostatnim wydarzeniem kadencji Mikołajewskiego będzie pierwsza edycja nagrody Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona przez Festiwal Literatury Podróżnej /Festival della Letteratura di Viaggio/. Ryszard Kapuściński - wspomina Mikołajewski – towarzyszył mi, kiedy jechałem do Rzymu, żeby objąć to stanowisko. W 2006 roku był w Instytucie kilkakrotnie. Od pięciu lat starałem się znaleźć grono osób, które będą dbały o żywą obecność jego książek we Włoszech, i reporterzy skupieni wokół Festiwalu, i współpracujące z nim wydawnictwo Feltrinelli, dają tu najlepszą gwarancję. Nagrody zostaną wręczone 27 września w rzymskim Palazzo delle Esposizioni, w obecności Alicji Kapuścińskiej. Autorem statuetki jest mieszkający w Rzymie Krzysztof M. Bednarski. Przy realizacji pierwszej edycji z Instytutem Polskim w Rzymie współpracuje Instytut Adama Mickiewicza.
informacja nadesłana