Aktualności

08.09.2022

Powstał przewodnik „Literacki Szczecin”

Sylwetki pisarzy związanych ze Szczecinem, a także przegląd małych wydawnictw i lokalnych księgarń oraz propozycja spaceru z literaturą w tle znalazły się w publikacji „Literacki Szczecin. Przewodnik”. Opracowanie jest dostępne bezpłatnie.

„To zbiór pomysłów; może nie jest wielki objętościowo, ale od wielu lat chodziło mi po głowie napisanie słownika szczecińskich pisarzy tworzących w XXI wieku. Od czasów wcześniejszych publikacji – informatora Pisarze Pomorza Zachodniego Erazma Kuźmy, a także przewodnika encyklopedycznego Literatura na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, również napisanego przez prof. Kuźmę wraz z prof. Ingą Iwasiów – wiele się zmieniło, pojawili się nowi pisarze, chciałem więc zebrać informacje o nich w jednym miejscu” – powiedział w rozmowie z PAP współautor publikacji Krzysztof Lichtblau.

Dodał, że wydawnictwo wypełnia pewną lukę, ale zastrzegł, że nie wyczerpuje tematu – to „pewien szkic”, zamierzeniem autorów jest przygotowanie szerszego opracowania.

W publikacji znalazły się przede wszystkim sylwetki związanych ze Szczecinem pisarzy, m.in. dziennikarza radiowego i autora książek o stolicy Pomorza Zachodniego i o regionie Romana Czejarka, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike za „Enerdowców i innych ludzi” i „Niebko” Brygidy Helbig, architekta i autora książek kryminalno-przygodowych Leszka Hermana, literaturoznawczyni Ingi Iwasiów, której powieść „Bambino” była nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Nike czy autora powieści kryminalnych Marka Stelara.

„Z pewnością brakuje tam wielu nazwisk, w szerszej publikacji będziemy się starali umieścić już naprawdę absolutnie wszystkich, ale przekrój jest olbrzymi – od prozy wysokiej przez gatunkową po literaturę dla dzieci. Mam nadzieję, że wiele osób zobaczy, że literatura w Szczecinie ma się całkiem dobrze” – powiedział Lichtblau.

Przewodnik opisuje też szczecińskie wydawnictwa, a także lokalne księgarnie kameralne.

„Zawęziliśmy to grono, pomijając księgarnie sieciowe, pominęliśmy też wydawnictwa instytucjonalne – chodziło o to, by zaznaczyć obecność mniejszych wydawnictw, choć oczywiście instytucje również wydają często świetne rzeczy” – wskazał współautor przewodnika.

Publikacja została wzbogacona o dodatek – propozycję literackiego spaceru po Szczecinie, w którym poszczególne punkty odnoszą się do fragmentów książek – przywołane są cytaty, miejsca akcji, znaczenie lokalizacji dla fabuły. Spacer rozpoczyna się przy biurowcu Lastadia na miejskiej wyspie Łasztownia, gdzie toczy się akcja powieści Marka Stelara i Leszka Hermana, a kończy w śródmieściu, przy ul. Królowej Jadwigi, wspomnianej m.in. w „Bambino” Ingi Iwasiów.

„Literacki Szczecin. Przewodnik” autorstwa Gabriela Augustyna i Krzysztofa Lichtblaua jest dostępny bezpłatnie.

źródło: PAP, Elżbieta Bielecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna